316C
205076

Monogramisten HB

(Tyskland, 1500-talets andra hälft)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 500 - 34 900 EUR
31 900 - 36 500 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Monogramisten HB

Porträtt av Johannes Steiman i en ålder av 33 år, midjebild

Signerad med monogram HB. Daterad 1547 på ramen. Med inskription på ramen: "Virtute Duce. Eö AEtatis hic 33.Anno.;1574.Ite Fortuna.Ionnes Steiman". Med den avbildades vapen. Pannå 63 x 47,5 cm i sin samtida ram.