498
201682

KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Gråmarmorerad träskiva. Dekor av lagerkransar och urna. Märkt med bläck på pappersetikett "D: Dahlborg Rimbo" samt fraktsedel "Finsta". Under fotkryss märkt med blyerts "Reparerat 1892 Aug. Waldner Norrtelje". Längd 94, bredd 46,5, höjd 75 cm.

Senare fotavslutningar, dekordel saknas på urna.

Tilläggslista

Later feet, minor décor loss.