684
190957

URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Gjutjärn. Runda med hänklar på rund fot. På livet blomsterfestoner flankerande monogram under kunglig krona: HERS (Hedvig Eleonora Regina Sveciae). Diam 56, höjd 51, längd med hänklar 87 cm. (2)

Tilläggslista

Sannolikt 1800-talets andra hälft/probably second half 19th century.

Proveniens

Fituna Gård.