Grönglaserad. Hörn med spiralvridna kolonner. Två kakel med Karl XII:s monogram med korslagda C över XII samt årtalet 1698. Höjd ca 175 cm.
Kompletteringar, lagningar, skador.
Höjd ca 175 cm/Height circa 175 cm. Litteratur: Tunander, Svenska kakelugnar, Nordiska museets förlag, Värnamo 1999, sid. 100.
Tunander, Svenska kakelugnar, Nordiska museets förlag, Värnamo 1999, sid. 100.