Fem benvita ihopsydda våder. Mittfältet med polykroma silkesbroderier av stora blommande grenar. Bred bård med stora blommor i cirklar och blomställningar.
Ställvis något slitage, något smutsigt, fläckar varav en stel. Smärre bristningar och skador, obetydliga lagningar.
Ur doktor Göran Nordensons samlingar, Adolf Fredriks torg 1B (nu Mariatorget), Stockholm.