Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)