863
200724

RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct, samt fasettslipad rubin, ca 2 ct, 1930-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
86 000 SEK

Platina, mindre antikslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct. St 17.5/55.

Lätt slitage på fasettkanterna på rubinen.

Tilläggslista

Slight abrasion on facet edges of the ruby.