Höstens Klassiska 559

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
22Thure Wallner, Vinterlandskap med rapphöns.Felaktig titel i den tryckta katalogen. Motivet föreställer EJ ripor utan rapphöns. / Erroneous title in the printed catalogue. The motif depicts partridges and NOT grouse.
32Axel Fridell, Isblomma i kruka.Felaktig uppgift i den tryckta katalogen. Katalognumret EJ utställt på Thielska Galleriet, Stockholm. / Erroneous information in the printed catalogue. The lot was NOT exhibited at Thielska Galleriet, Stockholm.
62Herman af Sillén, Sannolikt HMS Vanadis i medelhavet utanför nordafrika.Motivet föreställer sannolikt HMS Vanadis. / The motif probably depicts HMS Vanadis.
75Gustaf Rydberg, Bondgård i Falsterbo med blommande äng.Felaktig uppgift avseende konstnär i den tryckta katalogen. Korrekt konstnärsangivelse skall vara Gustaf Rydberg. / Erroneous information regarding artist in the printed catalogue. Correct artist should be Gustaf Rydberg.
156Eduard Wiiralt, "Reclining tiger" (Lamav tiiger).II état av III, 1950.
157Eduard Wiiralt, Reclining tiger and cat.III état av III.
222Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt.Felaktig uppgift i nätkatalog på internet. Konstnärens upphovsland skall EJ vara Antarktis. Upphovsland okänt. / Erroneous information in catalogue on the internet. Country of origin is NOT Antarctica. Country of origin unknown.
245Paul Fischer, I östersögade med sötorvet og Dronning Louises bro i baggrunden.Korrekt titel skall vara: "I östersögade med sötorvet og Dronning Louises bro i baggrunden" / Correct title should be: "At östersögade with sötorvet and Dronning Louises bridge in the background".
267Fredric Westin Hans krets, "Konung Karl XIV Johan" (1763-1844).Karl XIV Johan
280Regentlängd.Regentlängden omfattar 11 porträtt men dock inte Karl IX.
286Gustaf Lundberg, "Anders Petter Holm" (1747-1786) och hans maka "Anna Maria Åbrandt" (1752-1831).Sedan generationer har porträttparet gått under namnet "Det blå herrskapet".
326Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med orientaliska köpmän.Very thick varnish. Relined canvas. The canvas slightly worned. Crazings. Minor retouches.
332JAN WILS, hans krets. Olja på pannå.Thick varnish. Crazings. Retouches.
336Bernhard Keilhau (Monsù Bernardo), Stående yngling vid en kruka med rosor, årstidsallegori.Relined canvas. Minor retouches all over the surface.
362BCaravaggio (Michelangelo Merisi da Caravaggio) Hans efterföljd, Manligt helgon i bojor.Motivet föreställer troligen Petrus som befrias ur fängelse ( Apostlagärningarna 5:19)
369AOKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.Tillskriven Louis-René Vialy (1680-1770). Okänd kvinna som vestal.
380Alfred Walter Williams Tillskriven, Italienskt ruinlandskap med rastande figurer.Yellowes varnish. Minor scratches. Retouches mainly in the sky.
387DAugust Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.Ingen fäljerätt. No droite de suite (d)
398Elise Arnberg, "Prinsessan Eugenie" (1830-1889).Motivet föreställer änkedrottning Josefina av Sverige (1807-1876)
406Johan Tobias Sergel, Ostermans Bal.Konstnären är Carl August Ehrensvärd (1745-1800)
427Charles François Roland Le Virloys, DICTIONNAIRE D'ARCHITECTURE, CIVILE, MILITAIRE ET NAVALE, ANTIQUE, ANCIENNE ET MODERNE. ... 1-3.Kungliga bokband från Haga.
438KISTA. Fredrik I:s tid. Senbarock.Fanérad med bl. a alrot.
441SKÅP. England, omkring år 1800.Krönande gallerkant saknas/lattice crest missing.
457BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Mount additions, veneer repairs.
463BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%. Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00%
472BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.The top with cracks, the consoles with additions.
496KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Later stone top and urn, décor damages.
498KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.Later feet, minor décor loss.
502SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Med senare fottrissor (ej synligt på bild)/With later metal castors (not shown on the photo).
534STOLAR, tio stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%. Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00%
545BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl, (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris : 12,00%. Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price: 12,00%
560SPEGEL, av Nils Meunier (verksam Stockholm 1754-1797). Rokoko.Damages, repairs, later mirror glass.
564SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.Later mirror glass, urn with repairs.
569SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.Total höjd 275 cm.
590LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.1 st ljusmanschett saknas.
684URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft.Sannolikt 1800-talets andra hälft/probably second half 19th century.
693SAMEKNIV, av Jon Pålsson Fankki (1880-1961), Kaitum.Omfattas av följerätt (d) Droit de suit
695KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.Höjd ca 175 cm/Height circa 175 cm. Litteratur: Tunander, Svenska kakelugnar, Nordiska museets förlag, Värnamo 1999, sid. 100.
704SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.Troligen Friesland området. Samt med ägar stämpel M.F.
723KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.1700-tal-1800-talets början.
736SEMIANTIK GHOM/KESHAN PART SILK. 352,5 x 274,5 CM.En långsida med små revor.
758SEMIANTIK KESHAN/GHOM FIGURAL. 152,5 x 144 cm.Avkortad och ihopsatt. Utrop 6.-8.000kr.
774SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.Möjligen Täbris.
783ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.Obetydliga lagningar.
800KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.Handtagets benknopp saknas.
824LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g.Austria-Hungary after 1886.
853DOSA, agat med fattning av guld och infattade brillianter, av W. A. Bolin, Stockholm 1918.Statsfru. Ej stadsfru.
857DOSA, guld 14 K, en deux couleurs, Tyskland 1800-talets början.Tyskland, 1800-talets början.
863RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct, samt fasettslipad rubin, ca 2 ct, 1930-tal.Lätt slitage på fasettkanterna på rubinen. Slight abrasion on facet edges of the ruby.
931COLLIER/MEDALJONG, svart emalj och naturliga pärlor. 1880-tal.1880-tal eller möjligen 1930-tal. 1880's or possibly 1930's.
950ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct.Carat vikt ca 7.60 ct. Carat weight app. 7.60 cts.
966RING, antikslipad diamant, 5.05 ct. Elon Arenhill, Malmö 1976.Omfattas av följerätt (d) Droit de suit
972RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct.Omfattas av följerätt (d) Droit de suit
983ARMBAND, Sazingg, av Irene Zingg, 19 rader granat- och citrinkulor med briljantslipade diamanter infattade i stjärnor.L. 17 cm.
984RING, Sazingg, av Irene Zingg, stor droppslipad smaragd, ca 8 ct, med tsavoriter och blå safirer.Liten sten fattas. / Small stone missing.
996COLLIER, odlade japanska pärlor, ca 8 mm, med tofar och spänne med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.Omfattas av följerätt (d) Droit de suit
1000ÖRHÄNGEN, Lisen Stibeck, briolettslipad bergkristall med briljantslipade diamanter, tot. ca 2.60 ct.Lisen Stibeck / by Lisen Stibeck.
1001COLLIER, briljant- dropp- och navettslipade diamanter, tot. 39 ct.Platina.
1006RING, gammalslipad diamant, ca 0.80 ct. samt fyra åttkantslipade diamanter, 1940-tal.I lilla smyckekatalogen har bilden förväxlats med bilden tillhörande 1010. Obs endast i den lilla katalogen.
1014COLLIER, handgjord collier av sk goldnuggets och stor guldklimp. 1960'tal.Lås ej guld, mellanleder 14k guld.
1050COLLIER, morganiter, rosa turmaliner och briljantslipade diamanter.Morganiter och rosa turmaliner/Morganites and pink toumalines.
1053COLLIER, odlade doserade pärlor, 8,4-5,4 mm, med hänge med odlad pärla, 10,2 mm.Omfattas av följerätt (d) Droit de suit
1079COLLIER, guld. Vikt 55.9 g.Senare lås 14k guld.
1090HÄNGE, fem blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca. 0.60 ct.Omfattas av följerätt (d) Droit de suit
1138FICKUR, Patek Philippe & Co, Genève.Gulnad urtavla
1140FICKUR, Illinois Watch Co, guld 'en trois couleurs, med ankarkedja, Amerika, 1800-talets slut.Illinos Watch Co Obs 24 stenars verk.
1141FICKUR, Robert Calamer, Schweiz.Gåva från Oscar II till Fredrik Wachtmeister som var utrikesminister 1905.
1148IKON,Rätt titel: "Gudsmodern, alla sörjandes glädje".
1151Ikon, Ryssland, omkring 1800.Ikon, Grekland omkring 1800.
1168KAFFE och TESERVIS, fyra delar, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1847 och Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.Marked Adolf Sper, S:t Petersburg 1847 and Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.
1177TALLRIKAR, 11 st, icke identifierad mästare AGI. Kontrollör Nikifor Motchalkin, S:t Petersburg 1799.Mästare AGI sannolikt Pierre Louis Agi, född i Frankrike 1752. Flyttar till S:t Petersburg 1781.
1207MINNESMEDALJ, silver, präglad för Nicolas II och Alexandra Feodorovnas bröllop 1894.Präglad för Nicolas II och Alexandra Feodorovnas bröllop 1894.
1227PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal.Please note that it is depicting Emperor Nicholas I not Alexander.
1232SERVIS, 14 delar, porslin. Ryssland. Kejserliga porslinsmanufakturen, Tsar Nikolaj I:s och Alexander II:s period.8 Dinner plates, diameter 26 cm, (2 Alexander II mark in underglaze green), (3 Nicholas I mark in underglaze blue), (2 unmakred). All in good condition. 2 round serving dishes, diameter 30 cm. Both with green underglaze mark of Alexander II. Both in very good condition. 3 oval serving dishes; (2 lenght 44 cm, underglaze gren factory mark of Alexander II), (1 lenght 35 cm, unmarked) All in good condition. 1 fish dish, lenght 54 cm, green underglaze factory mark of Alexander II). Good condition, minor crazing by footrim.
1341KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).Omförgylld/Regilded.
1343FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.Meissen.
1395RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907).Tang dynasty (618-907).
1426PRESS/TYNGD, sten. Troligen Qing dynastin.Press/Weight.
1476BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.One leg with renovation. Crazed, top´s cracked due to dryness of the material. Both tables slightly bleached and with wear.
1511VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin.Qing dynastin.
1520SALTKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).Dekor med slitage.
1717Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke.Sannolikt 1900-tal.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
166AAnders Zorn, "Elin".
259AJean de la Hoese, Kvinna i blå känning framför ett staffli.
296ALouis Belanger, Klassiskt landskap med läsande filosof vid en flod.
296BLouis Belanger, Sydländsk flodlandskap med vandrare på väg.
316AMadonnan i bön omgiven av blommor.
316BJesu födelse.
316CMonogramisten HB, Porträtt av Johannes Steiman i en ålder av 33 år, midjebild.
321AJan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
324AAntonio Allegri Correggio Efter, The Mystic Marriage.
329ADavid Ludeking Tillskriven, Båtar vid borg vid klippa.
336ABernhard Keilhau (Monsù Bernardo), Sittande yngling med en kruka, årstidsallegori.
339AJan Dirksz Both Tillskriven, Italieniserande landskap med boskap och figurer.
343ANicolas Henry Jeaurat de Bertry Hans krets, Stilleben med fisk, ägg grönsaker och kött.
343BPieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
354AHerman van Lin, Kavalleristrid i ruinlandskap.
362ACaravaggio (Michelangelo Merisi da Caravaggio) Hans efterföljd, St Bartolomeus martyrium.
362BCaravaggio (Michelangelo Merisi da Caravaggio) Hans efterföljd, Manligt helgon i bojor.
362CAntonio Bellucci, Arkaiskt landskap med den vilande jaktgudinnan Diana.
365AMartin Mijtens d.y (van Meytens) Tillskriven, "Maria Theresia av Österrike" (1717-1780).
369AOKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal.
387AOtto Didrik Ottesen, Stilleben med rosa rosor.
387BAlexander Johann Dallinger von Dalling Tillskriven, Flodlandskap med rastande häst och ryttare.
387CJosef försvarar Jethros döttrar.
387DAugust Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
605AKANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
635ABORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
736AGHOM PART SILK. 219,5 x 138,5 cm.
744ASEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 143,5 cm.
745AISFAHAN. 297 x 210,5 cm.
758ASEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.
759ASEMIANTIK KINA. 376 x 492 cm.
779ASEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 418,5 x 305,5 cm.
779BSEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 362,5 x 268,5 cm.
782ASEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 453,5 x 372 cm.
782BVERAMIN. 310,5 x 213 cm.
1146A"Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
1146B"Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
1146CGiovanni Battista Lampi Hans efterföljd, "Kejsarinnan Katarina II av Ryssland" (1729-1796).
1304AALEGLAS, 18 stycken. 1700-tal.
1308ASPETSGLAS, fem stycken, olika. Sverige, 1700-tal.

Utdragna föremål

Nr.
249
253
461
516
542
588
721
729
804
836
890
892
955
1020
1028
1131
1137
1176
1178
1179
1180
1226
1231
1240
1316
1422
1433
1444
1510
1548
1662
1678

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
436MÄSTERSTYCKESKÅP, av Mattias Tiberg, Stockholm 1754. Rokoko.
439SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
444KOLONNSKÅP. Utfört vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820. Sengustavianskt.
448SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
450BYRÅ MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra fjärdel. Senbarock.
456BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
459BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
462SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.
469BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.
473BRICKBORD, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat. Gustavianskt.
485TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg.
488SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
500KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
501KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
561SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
567SPEGEL, av Lago Lundén (förgyllare och spegelfrabrikör i Stockholm från 1773, död 1819). Sengustaviansk.
569SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
576SPEGELLAMPETT, för fyra ljus, av Johan Martin Berg (verksam i Göteborg 1803-1837). Empire.
610LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
623VÄGGPENDYL, av Claes Berg (urmakare i Stockholm 1762-1782). Rokoko.
652URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
653URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
654URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
655URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
657URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
658BORDSSKULPTUR. Sverige, omkring år 1800. Tillskriven hovsicelör Fredrik Ludvig Rung (1758-1837).
681STATYETT. Föreställande Apollo di Belvedere. Rom, 1700-talets slut. Troligen av Righetti eller Zoffoli.
693SAMEKNIV, av Jon Pålsson Fankki (1880-1961), Kaitum.
695KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.
722KUDDE (jynne), flamskväv. "Marie bebådelse". 45,5 x 45,5 cm. Skåne, sannolikt Torna härad, 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.
723KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
1332SÅSSNIPOR, ett par, fajans. Rörstrand, daterade 1/7 (17)65 resp 10/8 (17)63.
1335URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
1338URNA, bemålat lergods. Dekorerad av Louis Masreliez (1747-1810). Sverige, omkring 1800.