Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
508. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
508. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
148. Carl Larsson, Sankt Göran.
148. Carl Larsson, Sankt Göran.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
93. Johan Krouthén, Landskap med pickande hönor.
93. Johan Krouthén, Landskap med pickande hönor.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
498. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
498. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
447. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
447. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
103. Ivar Arosenius, Lillan.
103. Ivar Arosenius, Lillan.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
736. SEMIANTIK GHOM/KESHAN PART SILK. 352,5 x 274,5 CM.
736. SEMIANTIK GHOM/KESHAN PART SILK. 352,5 x 274,5 CM.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1656. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1656. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
382. George Barret Tillskriven, Italienskt skymningslandskap med herdefamilj.
382. George Barret Tillskriven, Italienskt skymningslandskap med herdefamilj.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1027. RING, smargadslipade diamanter, tot. 1.53 ct, varav mittsten 0.98 ct.
1027. RING, smargadslipade diamanter, tot. 1.53 ct, varav mittsten 0.98 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1095. RING, briljantslipad diamant, äldre slipning, 1.37 ct.
1095. RING, briljantslipad diamant, äldre slipning, 1.37 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
519. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
519. BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
294. David Klöcker Ehrenstrahl Hans efterföljd, Ren dragande en ackja.
294. David Klöcker Ehrenstrahl Hans efterföljd, Ren dragande en ackja.
Klubbat pris 
22 500 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1098. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.94 ct.
1098. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.94 ct.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1111. RING, fem briljantslipade diamanter, vardera 0.48 ct, tot. 2.40 ct.
1111. RING, fem briljantslipade diamanter, vardera 0.48 ct, tot. 2.40 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
465. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
465. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1227. PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal.
1227. PRAKTURNA, porslin. Ryssland, Empire 1800-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
492. MATBORD. Regencystil, 1900-tal.
492. MATBORD. Regencystil, 1900-tal.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
520. MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
520. MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
518. BERGERE. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
518. BERGERE. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
21. Thure Wallner, Fiskgjusar i bo.
21. Thure Wallner, Fiskgjusar i bo.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
161. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
161. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
696. FONTÄNSKULPTUR. 1800-talets andra hälft.
696. FONTÄNSKULPTUR. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
580. LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut.
580. LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
792. DRYCKESKANNA, ostämplad, sannolikt Baltikum 1700-tal.
792. DRYCKESKANNA, ostämplad, sannolikt Baltikum 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
96. Severin Nilson, I grönsakslandet.
96. Severin Nilson, I grönsakslandet.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1491. ASK med LOCK, sköldpadd. Qing dynastin, 1700-tal.
1491. ASK med LOCK, sköldpadd. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
295. Louis Belanger, Sydländskt landskap med slottsbyggnad vid en bro.
295. Louis Belanger, Sydländskt landskap med slottsbyggnad vid en bro.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
316B. Jesu födelse.
316B. Jesu födelse.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
259A. Jean de la Hoese, Kvinna i blå känning framför ett staffli.
259A. Jean de la Hoese, Kvinna i blå känning framför ett staffli.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
605A. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
605A. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1081. ÖRHÄNGEN, 218 briljantslipade diamanter 3.99 ct.
1081. ÖRHÄNGEN, 218 briljantslipade diamanter 3.99 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1003. ÖRHÄNGEN, 246 briljantslipade diamanter, tot. 4.32 ct.
1003. ÖRHÄNGEN, 246 briljantslipade diamanter, tot. 4.32 ct.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
943. RING, briljantslipad diamant, 1.04 ct. Stockholm 1971.
943. RING, briljantslipad diamant, 1.04 ct. Stockholm 1971.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1007. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct.
1007. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1026. ARMBAND, princesslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
1026. ARMBAND, princesslipade diamanter, tot. ca 4 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
102. Robert Högfeldt, Folkliv.
102. Robert Högfeldt, Folkliv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
561. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
561. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
87. Helmer Osslund, Moln över Lapporten.
87. Helmer Osslund, Moln över Lapporten.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1206. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
1206. CIGARETTETUI, guld, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1280. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.
1280. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
321. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
321. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1283. SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
1283. SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1059. ARMBAND, flätad arbete i vitguld, vikt 169 g.
1059. ARMBAND, flätad arbete i vitguld, vikt 169 g.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
123. Carl Skånberg, Utsikt vid Taormina med Etna.
123. Carl Skånberg, Utsikt vid Taormina med Etna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1089. ARMBAND, 53 briljantslipade diamanter, tot. ca 3.70 ct.
1089. ARMBAND, 53 briljantslipade diamanter, tot. ca 3.70 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
620. GOLVUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.
620. GOLVUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
126. August Malmström, Odygd (Ordningens återställande).
126. August Malmström, Odygd (Ordningens återställande).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
232. Axel Petersson Döderhultarn, "Lektor Victor Hjalmar Beronius".
232. Axel Petersson Döderhultarn, "Lektor Victor Hjalmar Beronius".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
932. RING, briljantslipad diamant, 1.12 ct, samt mindre briljanter, tot 0.43 ct.
932. RING, briljantslipad diamant, 1.12 ct, samt mindre briljanter, tot 0.43 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
141. John Bauer, "Troll".
141. John Bauer, "Troll".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
927. ARMBAND, Chopard, fem berlocker i form av hjärta, nycklar och hänglås.
927. ARMBAND, Chopard, fem berlocker i form av hjärta, nycklar och hänglås.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
317. Peter Paul Rubens Efter, Nedtagandet från korset.
317. Peter Paul Rubens Efter, Nedtagandet från korset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1035. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct.
1035. HÄNGSMYCKE, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1699. PRAKTFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1699. PRAKTFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
124. Frans Wilhelm Odelmark, "Bazargata i Kairo".
124. Frans Wilhelm Odelmark, "Bazargata i Kairo".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
630. BORDSPENDYL.  Frankrike, 1800-talets början. Empire.
630. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
840. VINKANNOR, ett par, av W.A. Bolin, Stockholm 1920.
840. VINKANNOR, ett par, av W.A. Bolin, Stockholm 1920.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
690. RYTTARSKULPTUR. 1800-talets slut.
690. RYTTARSKULPTUR. 1800-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
377. Jacob Jordaens Hans krets, Bacchanal.
377. Jacob Jordaens Hans krets, Bacchanal.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
363. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
363. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
41. PER EKSTRÖM, olja på duk. Sign.
41. PER EKSTRÖM, olja på duk. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
628. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.  Louis XVI.
628. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
287. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans efterföljd, Ryttarstrid.
287. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans efterföljd, Ryttarstrid.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
583. LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
583. LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1470. GLASMÅLNINGAR, ett par. Qing dynastin, ca 1800.
1470. GLASMÅLNINGAR, ett par. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
16. Helmer Osslund, Hösttavla från Abisko.
16. Helmer Osslund, Hösttavla från Abisko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
234. Berndt Lindholm, Vinterlandskap i månsken.
234. Berndt Lindholm, Vinterlandskap i månsken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
524. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska omkring år 1800.
524. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska omkring år 1800.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1345. SERVIS, 88 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
1345. SERVIS, 88 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1571. SERVISDELAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. SERVISDELAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
740. SEMIANTIK ISFAHAN. 380 x 272 cm.
740. SEMIANTIK ISFAHAN. 380 x 272 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1655. FIGURIN, porslin. Ming dynastin.
1655. FIGURIN, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
497. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
497. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
72. Stefan Johansson, Stenar i skog.
72. Stefan Johansson, Stenar i skog.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
75. Gustaf Rydberg, Bondgård i Falsterbo med blommande äng.
75. Gustaf Rydberg, Bondgård i Falsterbo med blommande äng.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
470. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
470. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
326. Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med orientaliska köpmän.
326. Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med orientaliska köpmän.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
421. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna" 1-3 in one.
421. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna" 1-3 in one.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
121. Prins Eugen, Vid Colosseum.
121. Prins Eugen, Vid Colosseum.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
135. Helmer Osslund, Lapp-Simon.
135. Helmer Osslund, Lapp-Simon.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
18. Helmer Osslund, Höstlandskap med mättade skyar.
18. Helmer Osslund, Höstlandskap med mättade skyar.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1248. TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.
1248. TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
475. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
475. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
392. Möjligen föreställande Gustaf III: besök i Rom 1783-84.
392. Möjligen föreställande Gustaf III: besök i Rom 1783-84.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK