Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
450. BYRÅ MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra fjärdel. Senbarock.
450. BYRÅ MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra fjärdel. Senbarock.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
546. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
546. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
579. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut.
579. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
636. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
636. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1585. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
374. Porträtt av man, bystlängd.
374. Porträtt av man, bystlängd.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
100. Anna Gardell-Ericson, Fiskefänge.
100. Anna Gardell-Ericson, Fiskefänge.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
406. Johan Tobias Sergel, Ostermans Bal.
406. Johan Tobias Sergel, Ostermans Bal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
617. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
617. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
618. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
618. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1487. PENSELVAS, zitanträ. Sen Qing dynasti.
1487. PENSELVAS, zitanträ. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1097. BROSCH, Cartier, blå och rosa safirer fattade i blombukett. 1960-tal.
1097. BROSCH, Cartier, blå och rosa safirer fattade i blombukett. 1960-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1009. ÖRHÄNGEN, rubiner, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. 1 ct.
1009. ÖRHÄNGEN, rubiner, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. 1 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
870. RING, tanzanit, 3.27 ct, rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. 0.51 ct.
870. RING, tanzanit, 3.27 ct, rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. 0.51 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
173. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
173. Anders Zorn, "Lektyr" (Mr. och Mrs. Charles Deering).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
365. Gaspard Dughet Hans art, Pastoralt landskap med figurstaffage.
365. Gaspard Dughet Hans art, Pastoralt landskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1102. RING, rubiner, 0.80 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.58 ct.
1102. RING, rubiner, 0.80 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.58 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Anders Zorn, På isen.
178. Anders Zorn, På isen.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
228. Bruno Liljefors, Havsörn.
228. Bruno Liljefors, Havsörn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
502. SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
502. SOFFA. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
69. Ivar Naumann, Flanörer i Frisens park vid Waldemarsudde.
69. Ivar Naumann, Flanörer i Frisens park vid Waldemarsudde.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt.
477. BORD, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustavianskt.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
877. RING, stor fasetterad grön kvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
877. RING, stor fasetterad grön kvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
872. RING, stor trappslipad akvamarin med briljantslipade diamanter, tot, ca 0.70 ct.
872. RING, stor trappslipad akvamarin med briljantslipade diamanter, tot, ca 0.70 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1141. FICKUR, Robert Calamer, Schweiz.
1141. FICKUR, Robert Calamer, Schweiz.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
162. Anders Zorn, Min modell och min båt.
162. Anders Zorn, Min modell och min båt.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
117. Jenny Nyström, "Tomte matar häst i stall".
117. Jenny Nyström, "Tomte matar häst i stall".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
76. Hugo Birger, Sommardag, Lysekil.
76. Hugo Birger, Sommardag, Lysekil.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316A. Madonnan i bön omgiven av blommor.
316A. Madonnan i bön omgiven av blommor.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
296. Louis Belanger, Flodlandskap med kvinna på en bro.
296. Louis Belanger, Flodlandskap med kvinna på en bro.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
557. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
592. AMPEL, för 10 ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
592. AMPEL, för 10 ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
986. COLLIER, odlade Tahiti pärlor, ca 14,5-12,2 mm.
986. COLLIER, odlade Tahiti pärlor, ca 14,5-12,2 mm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
603. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
603. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
941. HÄNGSMYCKE, emaljarbete, briljantslipade diamanter samt grön-blå safir.
941. HÄNGSMYCKE, emaljarbete, briljantslipade diamanter samt grön-blå safir.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. Ambrosius Bosschaert Hans art, Stilleben med tulpaner i vas på bänkskiva.
342. Ambrosius Bosschaert Hans art, Stilleben med tulpaner i vas på bänkskiva.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
903. GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k.
903. GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1181. VODKABÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1622. VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1622. VASER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
730. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.
730. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 263,5 x 186 cm.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. Johan Krouthén, Sommarlandskap med röd stuga.
94. Johan Krouthén, Sommarlandskap med röd stuga.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19. Helmer Osslund, Älvlandskap med mättade skyar.
19. Helmer Osslund, Älvlandskap med mättade skyar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
1154. IKON, S:t Nicolaus, icke identifierad mästare, Saratov 1859.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.
783. ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
504. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
609. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1860/70-tal.
609. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike, 1860/70-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1315. FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.
1315. FLASKOR, ett par, rött glas. Empire, möjligen Zechlin, Preussen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
741. SEMIANTIK ISFAHAN. 346,5 x 270 cm.
741. SEMIANTIK ISFAHAN. 346,5 x 270 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1061. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct. i form av månskära.
1061. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct. i form av månskära.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
223. Per Hasselberg, Grodan.
223. Per Hasselberg, Grodan.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
671. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
671. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
654. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
654. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1394. BRUNN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr).
1394. BRUNN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
933. RING, rubin samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.
933. RING, rubin samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
778. ANTIK TÄBRIS. 426 x 332 cm.
778. ANTIK TÄBRIS. 426 x 332 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
210. Carl Milles, Holländsk flicka.
210. Carl Milles, Holländsk flicka.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
157. Eduard Wiiralt, Reclining tiger and cat.
157. Eduard Wiiralt, Reclining tiger and cat.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
156. Eduard Wiiralt, "Reclining tiger" (Lamav tiiger).
156. Eduard Wiiralt, "Reclining tiger" (Lamav tiiger).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1074. ARMBAND, 57 briljantslipade diamanter, tot. 3.05 ct.
1074. ARMBAND, 57 briljantslipade diamanter, tot. 3.05 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
793. BRÄNNVINSSKÅL, sannolikt bönhasarbete, Sverige 1600-tal.
793. BRÄNNVINSSKÅL, sannolikt bönhasarbete, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
322. Leandro Bassano Hans efterföljd, Moses slår vatten ur klippan.
322. Leandro Bassano Hans efterföljd, Moses slår vatten ur klippan.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
262. Auguste Musin, "Après-midi ensoleillé sur le Moerdyk en Hollande".
262. Auguste Musin, "Après-midi ensoleillé sur le Moerdyk en Hollande".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1036. COLLIER, guld med filigranarbete. Svensk empire, 1800-tal.
1036. COLLIER, guld med filigranarbete. Svensk empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1434. LAMA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1434. LAMA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1401. KANNA, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1401. KANNA, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
220. Gerhard Adolf Janensch, Fredrik den store.
220. Gerhard Adolf Janensch, Fredrik den store.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
275. David Klöcker Ehrenstrahl, Damporträtt.
275. David Klöcker Ehrenstrahl, Damporträtt.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1369. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1369. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1428. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
1428. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1429. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin.
1429. FIGURIN, förgylld brons. Ming dynastin.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1639. SERVIS, 17 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1639. SERVIS, 17 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
329. Jacob Adriaensz Bellevois Tillskriven, Kustbild med segelfartyg.
329. Jacob Adriaensz Bellevois Tillskriven, Kustbild med segelfartyg.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
230. Jussi Mäntynen, "Kalvar på vårbete".
230. Jussi Mäntynen, "Kalvar på vårbete".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Kristi begråtande.
316. Kristi begråtande.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
66. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
372. Georg David Matthieu Tillskriven, Man med orden och kraschan.
372. Georg David Matthieu Tillskriven, Man med orden och kraschan.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
503. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
503. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK