Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
515. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
515. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
483. FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.
483. FÄLLBORD. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1533. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1533. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1503. NETSUKES, 10 stycken, trä, elfenben och ben. Japan, Meiji.
1503. NETSUKES, 10 stycken, trä, elfenben och ben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
489. DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.
489. DIVANSBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
506. SOFFA. Empire, 1800-talets början.
506. SOFFA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1335. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
1335. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
169. Anders Zorn, "Självporträtt i vargskinnspäls".
169. Anders Zorn, "Självporträtt i vargskinnspäls".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
105. Ivar Arosenius, Livets väg.
105. Ivar Arosenius, Livets väg.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1580. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1587. BOJAN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. BOJAN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1576. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1576. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
301. Joseph Magnus Stäck, Vinterlandskap med Dalbarn.
301. Joseph Magnus Stäck, Vinterlandskap med Dalbarn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
305. Egron Lundgren, Interiör med italiensk kvinna som spinner.
305. Egron Lundgren, Interiör med italiensk kvinna som spinner.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
807. VATTENKANNA på RECHAUD, av E & J Barnard, London 1855.
807. VATTENKANNA på RECHAUD, av E & J Barnard, London 1855.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
733. SEMIANTIK BESHIR. 207,5 x 119 cm.
733. SEMIANTIK BESHIR. 207,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. PRAKTURNA, porslin. Frankrike, Empire.
1368. PRAKTURNA, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 204 x 135 cm.
782. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 204 x 135 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
724. BRODERADE TAVLOR, 1 par. 26,5 x 35 cm vardera. Stockholm 1811.
724. BRODERADE TAVLOR, 1 par. 26,5 x 35 cm vardera. Stockholm 1811.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
606. KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.
606. KANDELBRAR, mässing. Senbarock. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
680. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
680. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1675. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1675. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1488. PENSELBAD, skulpterat trä. Sen Qing dynasti.
1488. PENSELBAD, skulpterat trä. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1537. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1537. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1540. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1540. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1658. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620),
1658. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620),
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
197. Anders Zorn, "Bönen".
197. Anders Zorn, "Bönen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
189. Anders Zorn, "Ida".
189. Anders Zorn, "Ida".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Anders Zorn, "En ring".
190. Anders Zorn, "En ring".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
176. Anders Zorn, "Augustus Saint Gaudens I".
176. Anders Zorn, "Augustus Saint Gaudens I".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1300. LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm.
1300. LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1457. TAKRYTTARE, ett par, keramik. Qing dynastin, 16/1700-tal.
1457. TAKRYTTARE, ett par, keramik. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1342. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Meissen, Marcolinis period ca 1800.
1342. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Meissen, Marcolinis period ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Anders Zorn, "Tidigt".
167. Anders Zorn, "Tidigt".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. Anders Zorn, "Svanen".
168. Anders Zorn, "Svanen".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
762. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 62 x 64,5 cm.
762. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 62 x 64,5 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
839. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
839. FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
796. BRÄNNVINSSKÅL, av Lars Castman, Vimmerby 1767.
796. BRÄNNVINSSKÅL, av Lars Castman, Vimmerby 1767.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1543. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1543. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1330. VAS, fajans. Omärkt, troligen Rörstrand 1740-tal.
1330. VAS, fajans. Omärkt, troligen Rörstrand 1740-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1070. RING, Engelbert, briljantslipade diamanter, tot. 0.21 ct.
1070. RING, Engelbert, briljantslipade diamanter, tot. 0.21 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
440. SKÅP. Sengustavianskt, omkring år 1800.
440. SKÅP. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1582. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1466. MÅLNING, på siden av okänd konstnär. Qing dynastin.
1466. MÅLNING, på siden av okänd konstnär. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1563. VAS med LOCK, jade. Qing dynastin.
1563. VAS med LOCK, jade. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1304A. ALEGLAS, 18 stycken. 1700-tal.
1304A. ALEGLAS, 18 stycken. 1700-tal.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166A. Anders Zorn, "Elin".
166A. Anders Zorn, "Elin".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
736A. GHOM PART SILK. 219,5 x 138,5 cm.
736A. GHOM PART SILK. 219,5 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm verksam 1777-1813).
541. STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (stolmakare i Stockholm verksam 1777-1813).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
250. Hans Fredrik Gude, Fjordlandskap vid solnedgång.
250. Hans Fredrik Gude, Fjordlandskap vid solnedgång.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1079. COLLIER, guld. Vikt 55.9 g.
1079. COLLIER, guld. Vikt 55.9 g.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
909. ARMBAND, guld/handgjord. 18k guld. Vikt 55 g.
909. ARMBAND, guld/handgjord. 18k guld. Vikt 55 g.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1040. RING, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
1040. RING, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
785. TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock.
785. TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1606. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
747. SEMIANTIK KAYSERI. 179,5 x 126 cm.
747. SEMIANTIK KAYSERI. 179,5 x 126 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
773. SEMIANTIK SENNEH, s.k. Ros-Senneh. 237 x 161,5 cm.
773. SEMIANTIK SENNEH, s.k. Ros-Senneh. 237 x 161,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1217. VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.
1217. VASER, tre stycken, opalinglas. 1800-tal, Sannolikt Ryssland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
646. VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.
646. VAGNSUR. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1276. BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830.
1276. BLÄCKHORN. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759. MATTA. Old Keshan Figural. 200 x 135.
759. MATTA. Old Keshan Figural. 200 x 135.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
8. Mina (Vilhelmina) Carlsson-Bredberg, Blomsterstilleben med rönnbär.
8. Mina (Vilhelmina) Carlsson-Bredberg, Blomsterstilleben med rönnbär.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1481. BUDDHA på TRON, trä och lack. Japan, 1800-tal.
1481. BUDDHA på TRON, trä och lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1418. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1418. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1670. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1670. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
745. SEMIANTIK ISFAHAN. 205,5 x 144,5 cm.
745. SEMIANTIK ISFAHAN. 205,5 x 144,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
70. Axel Peter, "Djurgårdskanalen".
70. Axel Peter, "Djurgårdskanalen".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1402. FAT på FOT, lergods. Tang dynastin (618-907e.Kr.).
1402. FAT på FOT, lergods. Tang dynastin (618-907e.Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1454. TAKRYTTARE, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1454. TAKRYTTARE, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
876. ÖRHÄNGEN, rosen- och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct.
876. ÖRHÄNGEN, rosen- och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
112. Robert Lundberg, Porträtt av elegant herre.
112. Robert Lundberg, Porträtt av elegant herre.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
131. Gustaf Cederström, "Hos de husvilla", studie.
131. Gustaf Cederström, "Hos de husvilla", studie.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
45. Johan Ericson, Kustlandskap med båthamn.
45. Johan Ericson, Kustlandskap med båthamn.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
110. Bruno Liljefors, Skogslandskap med jägare.
110. Bruno Liljefors, Skogslandskap med jägare.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. Carl Larsson, "Bilderboken".
149. Carl Larsson, "Bilderboken".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
150. Carl Larsson, "Flicka på huk".
150. Carl Larsson, "Flicka på huk".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. Carl Larsson, "Självporträtt".
151. Carl Larsson, "Självporträtt".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1286. GOLVSPEGEL, s.k. Psyché. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
1286. GOLVSPEGEL, s.k. Psyché. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
615. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
615. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1666. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1666. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1669. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1669. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK