Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1558. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti.
1558. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Ivar Arosenius, "Otrefligt".
104. Ivar Arosenius, "Otrefligt".
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1495. FIGUR, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900,
1495. FIGUR, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
848. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal.
848. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
415. Domenico Bossi, Ung kvinna i pälsbrämad klänning.
415. Domenico Bossi, Ung kvinna i pälsbrämad klänning.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
393. "Rosersberg", Bemannad ballonguppstigning vid Rosersbers slott.
393. "Rosersberg", Bemannad ballonguppstigning vid Rosersbers slott.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
404. Dirk Jan van der Laan, Pastoralt landskap med herde och herdinna.
404. Dirk Jan van der Laan, Pastoralt landskap med herde och herdinna.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1158. SOCKERSKRIN, icke identifierad mästare, Moskva 1777.
1158. SOCKERSKRIN, icke identifierad mästare, Moskva 1777.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
644. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
644. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
643. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
643. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1157. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, Moskva 1700-tal.
1157. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, Moskva 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1254. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
1254. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1257. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1257. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
31. Oskar Bergman, Vårbjörkar i vitsippsbacke.
31. Oskar Bergman, Vårbjörkar i vitsippsbacke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1623. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1735-1796).
1623. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1735-1796).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1160. BÄGARE, av Peter Semenov, Moskva 1755.
1160. BÄGARE, av Peter Semenov, Moskva 1755.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
841. BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-talets förra hälft.
841. BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
215. Tore Strindberg, Yngling.
215. Tore Strindberg, Yngling.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
979. ARMBAND, cabochonslipad smaragd med gammalslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
979. ARMBAND, cabochonslipad smaragd med gammalslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1148. IKON,
1148. IKON,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
704. SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.
704. SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
714. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl de Flon, Växjö 1791. Sengustavianska.
714. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl de Flon, Växjö 1791. Sengustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1644. PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1644. PERUKSTOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1643. PERUKSTOCKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin.
1643. PERUKSTOCKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1674. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1716. SKÅL, på FOT, porslin. Sen Qing dynasti.
1716. SKÅL, på FOT, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1347. PRAKTURNA, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
1347. PRAKTURNA, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
482. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
482. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1346. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
1346. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1446. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, Ratanakosin, 1800-tal.
1446. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, Ratanakosin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1190. TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal.
1190. TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
843. SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1777.
843. SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1777.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1197. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.
1197. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1497. FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynasti/ tidigt 1900-tal.
1497. FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynasti/ tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1499. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1867-1912). Signerad.
1499. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1867-1912). Signerad.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1511. VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
1511. VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1703. ALADÅBFORMAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1703. ALADÅBFORMAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
719. FAT, av Samuel Renström, verksam i Karlskrona 1782-1797/1800. Rokoko.
719. FAT, av Samuel Renström, verksam i Karlskrona 1782-1797/1800. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1372. TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.
1372. TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1371. TALLRIK, porslin. Frankrike, 1800-tal.
1371. TALLRIK, porslin. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1174. FAT, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1883.
1174. FAT, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1883.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
476. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
476. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. FIGURIN med SOCKEL, porslin. Berlin, sekelskifte 1900.
1357. FIGURIN med SOCKEL, porslin. Berlin, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1461. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Wanlis märke och period (1573-1613).
1461. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Wanlis märke och period (1573-1613).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
402. Pastorala landskap med ridande sällskap.
402. Pastorala landskap med ridande sällskap.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1435. VAS, brons. Qing dynastin, med Xuandes sex karaktärers märke.
1435. VAS, brons. Qing dynastin, med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1700. Vaser, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1700. Vaser, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
410. Domenico Bossi, Ung kvinna som Euterpe, musikens musa.
410. Domenico Bossi, Ung kvinna som Euterpe, musikens musa.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
414. Domenico Bossi, Ung kvinna med blomsterkrans.
414. Domenico Bossi, Ung kvinna med blomsterkrans.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1465. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
1465. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1552. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing dynasti med Qianlongs märke.
1552. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing dynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1462. KEJSERLIGT EDIKT, Jiaqing (1796-1820), daterat 1809 och från tiden.
1462. KEJSERLIGT EDIKT, Jiaqing (1796-1820), daterat 1809 och från tiden.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1680. KRUKA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1680. KRUKA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1504. OKIMONO, med sammanfogade delar av elfenben, Japan, omkring 1900.
1504. OKIMONO, med sammanfogade delar av elfenben, Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1677. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1677. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
1343. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 141 cm.
744. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 141 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
756. MATTA. Semiantik Keshan. 203 x 134,5.
756. MATTA. Semiantik Keshan. 203 x 134,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
754. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 133,5 cm.
754. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
755. SEMIANTIK KESHAN. 195,5 x 134 cm.
755. SEMIANTIK KESHAN. 195,5 x 134 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
758A. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.
758A. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
744A. SEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 143,5 cm.
744A. SEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
781. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm.
781. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
763. SEMIANTIK KIRMAN. 227 x 140,5 cm.
763. SEMIANTIK KIRMAN. 227 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
742. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 198 x 137,5 cm.
742. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 198 x 137,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
757. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134 cm.
757. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 134 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
743. MATTA, Semiantik Isfahan, 214 x 141.
743. MATTA, Semiantik Isfahan, 214 x 141.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
214. Christian Eriksson, "Smeden".
214. Christian Eriksson, "Smeden".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
572. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.
572. SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1519. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1519. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
114. Carl Oskar Borg, "Navajo-indian".
114. Carl Oskar Borg, "Navajo-indian".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1496. SKULPTURER, ett par, elfenben. Sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal.
1496. SKULPTURER, ett par, elfenben. Sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
387. Anton Carl Dusch, Italieniserande landskap med eremit vid en grotta.
387. Anton Carl Dusch, Italieniserande landskap med eremit vid en grotta.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698. PIEDESTALER, ett par. 1900-tal.
698. PIEDESTALER, ett par. 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
349. Gomorras undergång.
349. Gomorras undergång.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1608. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
1608. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1589. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
899. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av ringar.
899. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av ringar.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697. GOLVLAMPA. Empirestil, 1800-talets slut.
697. GOLVLAMPA. Empirestil, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879. RING, fasettslipad kyanit, 4.95 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.50 ct.
879. RING, fasettslipad kyanit, 4.95 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.50 ct.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
186. Anders Zorn, "Betty Nansen".
186. Anders Zorn, "Betty Nansen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
174. Anders Zorn, "Venus de la Vilette".
174. Anders Zorn, "Venus de la Vilette".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
183. Anders Zorn, "Reskamraten" (Mr. Charles Deering).
183. Anders Zorn, "Reskamraten" (Mr. Charles Deering).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
196. Anders Zorn, "De tre gracerna".
196. Anders Zorn, "De tre gracerna".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK