Höstens Klassiska 559

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
778ANTIK TÄBRIS. 426 x 332 cm.20 000 SEK
779SEMIANTIK TÄBRIS. 584,5 x 371 cm.30 000 SEK
779ASEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 418,5 x 305,5 cm.41 000 SEK
779BSEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 362,5 x 268,5 cm.35 000 SEK
780SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 322 x 245,5 cm.54 000 SEK
781SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm.10 000 SEK
782SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 204 x 135 cm.22 000 SEK
782ASEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 453,5 x 372 cm.40 000 SEK
782BVERAMIN. 310,5 x 213 cm.24 000 SEK
783ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm.19 000 SEK
784PRESENTERFAT, av David Bessman, Augsburg 1640-1677.Återrop
785TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock.15 000 SEK
786KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock.16 000 SEK
787TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764.8 000 SEK
788DRYCKESKANNA, av Johan Nützel, Stockholm (verksam 1676-1715) före 1689. Barock.95 000 SEK
789DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock.68 000 SEK
790DRYCKESKANNA, av Erhardus Würstemann (verksam 1612-1677), Löcse (i det forna Ungern och i dagens Slovakien).150 000 SEK
791DRYCKESKANNA, av Johannes Paul Schmidt (verksam 1683-1703), Leipzig.Återrop
792DRYCKESKANNA, ostämplad, sannolikt Baltikum 1700-tal.25 000 SEK
793BRÄNNVINSSKÅL, sannolikt bönhasarbete, Sverige 1600-tal.Återrop
794BRÄNNVINSSKÅL, av Johan Meyer, Karlshamn 1745.Återrop
795BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.Återrop
796BRÄNNVINSSKÅL, av Lars Castman, Vimmerby 1767.15 000 SEK
797TEKANNA, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.Återrop
798KAFFEKANNA, av Sven Örn, Stockholm 1763. Rokoko.Återrop
799TEKANNA med dubbla pipar, av Anders Schotte, Uddevalla 1779. Rokoko.200 000 SEK
800KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.9 000 SEK
801KAFFEKANNA, silver av Andres Fredrik Weise, Stockholm 1785. Gustaviansk.Återrop
802KAFFEKANNA, av Michael Nyberg, Stockholm 1787. Gustaviansk.Återrop
803KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.13 500 SEK
805KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, J. Henrik Frodell, Stockholm 1797.Återrop
806KAFFEKANNA, sannolikt av Antoine Hience, Paris 1798-1809. Empire.4 900 SEK
807VATTENKANNA på RECHAUD, av E & J Barnard, London 1855.15 000 SEK
808VATTENKANNA på RECHAUD, av Christian Hammer, Stockholm 1851.10 000 SEK
809KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862.Återrop
810KAFFESERVIS, 4 delar, Österrike-Ungern, 1800-tal.18 000 SEK
811SOCKERSKRIN, silver, rokoko. Johan Pettersson Berg, Norrköping 1762. Ca 322 g.Återrop
812SOCKERSKÅLAR med lock, ett par, av Jacob Lampa, Stockholm 1778.66 000 SEK
813SOCKERSKÅL med lock, av Johan Engholm, Stockholm 1779. Gustaviansk.15 000 SEK
814SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1781. Rokoko.25 000 SEK
815SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Gustavianskt.43 000 SEK
816SOCERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustavianskt.22 000 SEK
817SOCKERSKRIN, otydlig mästarstämpel, Berlin 1788-1802.Återrop
818SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.38 000 SEK
819GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko.Återrop
820GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko.Återrop
821MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.Återrop
822GRÄNNKANNA, av Diedrich Schvart, Karlskrona 1808. Sengustaviansk.2 000 SEK
823LJUSSTAKAR, ett par, av Georg Justus Hurlebusch, Hameln 1750-1754.52 000 SEK
824LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g.Återrop
825LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko.100 000 SEK
826NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Johan Christoffer Jungmarker, Göteborg 1774.50 000 SEK
827LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Arvid Floberg, Stockholm 1780. Gustavianska.60 000 SEK
828LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska.30 000 SEK
829LJUSSTAKAR, ett par, av Lars Hessling, Linköping 1784. Gustavianska.Återrop
830LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn, Karlskrona 1785. Gustavianska.78 000 SEK
831NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Adolf Zethelius, Stockholm 1832.19 000 SEK
832TERRIN med lock, icke identefierad mästarstämpel DG, haltstämpel 12, 1700-talets andra hälft, sannolikt Polen.Återrop
833SALTKAR, ett par, av Hans Friedrich Stenqvist, Karlskrona 1794.18 000 SEK
834SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.17 000 SEK
835BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.12 500 SEK
837FAT, 2 st, av Robert Garrad II, London 1835.15 000 SEK
838SKRIVSTÄLL och LJUSSTAKAR, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1830 och Adolf Zethelius, Stockholm 1812.20 000 SEK
839FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918.Återrop
840VINKANNOR, ett par, av W.A. Bolin, Stockholm 1920.Återrop
841BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-talets förra hälft.10 500 SEK
842BÄGARE, av Baltzar Ekström, Halmstad 1703. Karolinsk.Återrop
843SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1777.6 500 SEK
844BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr.Återrop
845BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738.6 200 SEK
846BÄGARE, av Johan Öhrman I, Reval (verksam 1775-1816). Daterad i gravyren 1777.12 000 SEK
847SKED med kronknopp, av Lars Månsson d.ä., (verksam i Mariestad -1613-1662-).16 000 SEK
848SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal.Återrop
849RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (verksam 1694-1733).6 000 SEK
850RÅTTSVANSSKED, okänd mästare, Stockholm 1707.Återrop
851RAGUSKED, av Anders Schotte, Uddevalla 1786.7 400 SEK
852SOPPSLEV, av Michael Nyberg, Stockholm 1797.4 200 SEK
853DOSA, agat med fattning av guld och infattade brillianter, av W. A. Bolin, Stockholm 1918.44 000 SEK
854SIGILL, skuren bergkristall med i guld infattade blå safirer, rubiner och troligen tsavorit. Sekelskifte 1900.18 000 SEK
855SKÄRPSPÄNNE, Lacloche frères, Paris. Emaljarbete med cabochonslipade ametister och smådiamanter. 18/1900.Återrop
856DOSA, guld 18K, flätat mönster, lås med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct.Återrop
857DOSA, guld 14 K, en deux couleurs, Tyskland 1800-talets början.64 000 SEK
858Dosa, guld 18 K. Stämplad SG under krona. Sverige, 1800-talets förra hälft.18 000 SEK
859PORTMONNÄ, guld 18K, Paris 18/1900-tal.8 500 SEK
860BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Cirka 1880.9 000 SEK
861BROSCH, åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct, samt rubiner, 1930-tal.12 000 SEK
862RING, lila-rosa stjärnsafir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.11 000 SEK
863RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct, samt fasettslipad rubin, ca 2 ct, 1930-tal.86 000 SEK
864RING, briljantslipad diamant, ca 4.60 ct samt 4 mindre briljanter på sidorna.140 000 SEK
865RING, Tiffany & Co, med briljantslipad diamant, 0.71 ct.23 000 SEK
866RING, Tiffany & Co, 11 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.55 ct.8 500 SEK
867ARMBAND, åttkant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct samt carréslipade rubiner, 1930-tal.30 000 SEK
868RING, oval fantasislipad turmalin med baguetteslipade diamanter på vardera sida, tot. ca 0.50 ct.12 000 SEK
869BROSCH, rosa topas, ca 7 ct, med åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1950-tal.6 000 SEK
870RING, tanzanit, 3.27 ct, rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. 0.51 ct.19 000 SEK
871BROSCH, rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av blomma, 'en tremblant'. 1950-tal.9 500 SEK
872RING, stor trappslipad akvamarin med briljantslipade diamanter, tot, ca 0.70 ct.16 000 SEK
873RING, carréslipade rubiner samt gammalslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1940-tal.5 000 SEK
874BROSCH, ett par tennisrackets med pärlor.3 000 SEK
875ARMBAND, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, samt carréslipade blå safirer. C.G. Hallberg Stockholm 1936.44 000 SEK