Överfång med emaljmålad och förgylld dekor av blommor. Graverad signatur VERRERIE D'ART DE LORRAINE B S & Co déposé. Höjd 26 cm.
Enligt uppgift utförd av glasblåsaren Hilarius (Hilaire) Kiffer som gåva till sin son Alfred Joseph Kiffer 1901, därefter i arv inom familjen.
Musée du Verre et du Cristal, Meisenthal 2007, "Désiré Christian et son Atelier", jfr vas, katalognr 71 (osignerad), sid 131, "Vase aux fleurs des champs", tillskriven Armand och Désiré Christian.
Helga Hilschenz, "Das Glas des Jugendstils", Prestel Verlag, München 1973, sid 82ff, jfr även katalognr 14, sid 84.