59
217206

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
27 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svart skinnklädsel, lös dyna, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium.

Smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt i Malmö hösten 1964.

Modellen formgiven till SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1958

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

95. Rolex, Datejust & Date, "His & Hers", ca 1983.
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK