1314
216229

THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Föreställande Dorje Legpa på lejon omgiven av buddhistiskt panteon. Bild 63,5 x 43 cm (med sidenmontering som rulle, 90 x 57 cm).

Veck, slitage, mindre färgbortfall, defekter.

Tilläggslista

Osignerad. Unsigned.

Dorje Legpa, one of the main guardians of Nyingma (the old School of Tibetan Buddhism).