Fanerad med mahogny, lönn och färgat lövträ. Rik intarsia av blombuketter i medaljonger. Skrivinredning bakom klaff, undertill skåp med hyllplan. Invändigt med anteckning "Denna Mahogni Chiffoniae är af undertecknad till Mästerstycke förfärdigad d. 8 Juli 1809. Och kjöpt af Högvälborne Herr Baron Gustaf Adelswärd på Hook för RGS Rdlr 133:16 R. Jönköping d. 28 Aug 1810. Carl Flygare". Längd 113, bredd 51 cm, höjd 124,5 cm.
Fanerskador.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid 125.