Förgyllt och bronserat. Skiva av svart marmor. Dekor av lejontassar, voluter, palmetter samt Medusa huvud. Insidan av sargen med rest av lacksigill. Längd 112 cm, bredd 62 cm, höjd 85,5 cm.
Slitage.
Stina Odlinder Haubo, Haga ett kungligt kulturarv, De kungliga slotten, Värnamo 2009, jämför konsolborden utförda av Pehr Ljung till matsalen på Hagapaviljongen, sid. 148.