542
240427

SALONGSMÖBEL, sju delar. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. Ephraim Ståhls art.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Dekor av sfinxer och palmetter i pastellage. Soffans längd 173 cm.

Pastellageskador, soffan avkortad.