640
217980

VÄGGPENDYL, Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av krönande kärve, rosengirlander och pärlstav. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Höjd 101, bredd 54 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Dekorskador och -lagningar.

Tilläggslista

Enstaka dekorelement saknas.

Proveniens

Enligt familjetradition Tullgarns Slott. Gåva av greve Bonde på Hörningsholm till kyrkoherden på Mörkö, Anders Åhlund, då han på 1850-talet flyttade till Stenkvista, där han blev prost. Anders Åhlund hade tidigare varit informator åt greve Bonde.