807
207451

CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Delvis förgylld, med niellodekor och graverade blommor. Rund på tre kulfötter, konturerat tumgrepp. Längd 11 cm, vikt 76,5 g.

Lagningar vid fötternas fästen.

Jfr. The Russian silver vodka cup av K. Helenius, Helsingfors 2006, sid 48.