875
221959

BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 060 - 3 500 EUR
3 230 - 3 690 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Delvis förgylld. Rak, på kälad fot med sneda godroner. Livet med graverad vapenkartusch och minnesgravyr. Även baksidan med minnesgravyr. Locket med sneda godroner och kulknopp. Även locket med stämplar. Höjd 26,5 cm, vikt 756,5 g.

Graverad inskription: Hermann Reimers Eltester der Grossen Gülde Anno 1716. Frånsidan: von Herman Reimers Erb vermächtrisz Schenckt mich zu seinen Rühm Gedächtnisz Ao 1734. Thomas Reimers.