Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
911SALTKAR, ett par, G. Häberlein, Nürnberg, 1800-talets början. Totalvikt 153 g.Återrop
913SKRIVSTÄLL, av Christian Henrik Klinck, Stockholm 1783. Gustavianskt.15 000 SEK
914LÄSLAMPA, för två ljus, av Nils Jacob Adamsson, Norrköping 1841.12 000 SEK
915CHANUKKASTAKE, av Antoni Riedel, Warzawa (verksam sent 1800-tal).25 000 SEK
916BÄGARE, av Jacob Brunck, Stockholm 1721.26 000 SEK
917BÄGARE, av Berendt Möllers änka, Stockholm 1726.17 000 SEK
918BÄGARE, av Niclas Warneck, Karlstad 1742.3 400 SEK
919BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.15 000 SEK
920BÄGARE, av Johan Hedman, Södertälje sannolikt 1771.10 000 SEK
921BÄGARE, av Anders Tidström, Vasa 1795.10 000 SEK
922BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778.7 000 SEK
923BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.23 000 SEK
924DOSA, av Andreas Öhrman, Stockholm 1758.9 000 SEK
925ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.10 000 SEK
926SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige tidigt 1600-tal.14 500 SEK
927SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691.8 800 SEK
928SKED med kronknopp, icke identifierad mästarstämpel/bomärke, Sverige 1500-talets slut.20 000 SEK
929SKED med dubbel kerubknopp, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-tal.21 000 SEK
930SKED med kotteknopp, icke identifierad mästarstämpel, sannolikt Norge 1600-tal.12 000 SEK
931SKED med dubbel kerubknopp, av Nicolai Willemsen Horstman (verksam i Trondheim 1720-60). Barock-stil.7 500 SEK
932BEGRAVNINGSSKED, av Pehr Zethelius, Stockholm 1796.4 000 SEK
933SILSKED, av Peter Pettersson, Christiana, Norge, 1798.4 000 SEK
934BESTICKUPPSÄTTNING, 138 delar, av W A Bolin, Stockholm 1939-1940.42 000 SEK
935DOSA, guld en cinq couleurs, av Anders Zachoun, Stockholm 1772. Gustaviansk.210 000 SEK
936DOSA, guld 18K, av Frans Wilhelmsson, Stockholm 1786.17 500 SEK
936ADOSA, guld 18k, av Nils Carlén, Stockholm 1792? (verksam 1797-1824).32 000 SEK
937DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft.11 000 SEK
938DOSA, Frankrike 1780-tal.10 500 SEK
939DOSA, guld 18 k, Genève, c:a 1810.25 000 SEK
940DOSA, guld 18k, Schweitz 1800-talets förra hälft.15 000 SEK
941DOSA, guld 13k, en deux couleurs, ostämplad, 1800-talets mitt.18 000 SEK
944RING, kvinnoporträtt av skuren smaragd med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1930-tal.18 000 SEK
945HÄNGSMYCKE, obehandlad fasettslipad akvamarin med rosenslipade diamanter och blå safir. Sekelskifte 1900.44 000 SEK
946BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, varav mittsten ca 1.25 ct. 1800-talets andra hälft.30 000 SEK
947RING, oval fasettslipad ametist, 22.49 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0.69 ct.18 000 SEK
948RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct och carréslipade safirer, 1950-tal.13 000 SEK
949ÖRHÄNGEN, cabochonslipade smaragder samt briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.14 000 SEK
950ARMBAND, guld med ornament med rosenslipade diamanter samt svart emaljarbete, 1800-talets andra hälft.26 000 SEK
951ÖRHÄNGEN, vardera peridoter, 5.96 ct, samt rosa safirer, 1.08 ct och briljantslipade diamanter, tot. 0.45 ct.15 000 SEK
952RING, ceriserosa syntetiskt safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct .12 500 SEK
953BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.3 000 SEK
954BROSCH, antikslipade diamanter, rubiner, smaragder och blå safirer med orientalisk pärla. Sent 1800-tal.44 000 SEK
955RING, oval fasettslipad blå safir med åttkantslipade diamanter, 1920-tal.60 000 SEK
956BROSCH, 7 antikslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct med blått emaljarbete, 1800-talets mitt.Återrop
957ÖRHÄNGEN, odlade Tahiti pärlor, ca 12,5 mm, med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.15 ct.10 000 SEK
958ARMBAND, 42 blå fasettslipade safirer, tot. 16.70 ct med 43 briljantslipade diamanter, tot. 3.60 ct. 1980-tal.32 000 SEK
959ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.01 ct.15 000 SEK
960BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal.10 500 SEK
962COLLIER, antikslipade diamanter, tot. ca 1.0 ct, rubiner och orientaliska pärlor. Ca 1890-tal.20 000 SEK
963RING, trappslipad ametist, 17.37 ct samt peridoter och briljantslipade diamanter, tot. 0.54 ct.20 000 SEK
964ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, Tahiti pärlor samt två briljantslipade diamanter, tot. 0.34 ct.22 000 SEK
965ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct, i form av hjärtan.15 000 SEK
966ARMBAND, guld med trappslipad citrin. 1950-tal.22 000 SEK
967RING, gammalslipad diamant, 4.14 ct.195 000 SEK
968RING, trappslipad akvamarin, 16.05 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.27 000 SEK
969ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter 2.29 ct, med rosenkvart och cabochonslipade månstenar.24 000 SEK
970BROSCH, W.A. Bolin, briljant- baguette- och droppslipade diamanter, tot. ca 9 ct. 1950-tal.74 000 SEK
971RING, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.Återrop
973HÄNGSMYCKE/BROSCH, rosenslipade diamanter. 1700-tal.14 000 SEK
974DIADEM, antikslipade diamanter, tot. ca 8-10 ct, i två rader. 1800-talets mitt.Återrop
975RING, gammalslipad diamant, ca 1.50 ct, med smådiamanter på sidorna.36 000 SEK
976RING, rund fasettslipad blå topaz, ca 12 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.50 ct.12 000 SEK
977ÖRHÄNGEN, 'cushion' slipade diamanter, 3.01 ct resp. 3.03 ct, samt övriga, tot. 9 ct. Cert. GIA.Återrop
979RING, fantasislipad kunzit, 31.38 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.15 ct.18 500 SEK
980RING, cushion cut diamant, 6.02 ct. Cert. HRD.950 000 SEK
981ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.17 000 SEK
982ARMBAND, rosa safirer, ametister, peridoter och briljantslipade diamanter.Återrop
983ÖRHÄNGEN, rosa och gula safirer, tot. ca 9 ct.Återrop
984ÖRHÄNGEN, cognacsfärgade South sea pärlor, ca 15 mm, med rosa turmaliner.15 000 SEK
985RING, Tressori, cognacsfärgade- och vita briljantslipade diamanter, tot. 9 ct.Återrop
986COLLIER, vita och gula briljantslipade diamanter, tot. ca 15 ct.145 000 SEK
987RING, fantasislipad tanzanit, 10.33 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.09 ct.55 000 SEK
988RING, smaragdslipad diamant, sk square emerald cut, 3.02 ct. Cert. IGI.Återrop
989BROSCH, blå safir med briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Ca 1915.27 000 SEK
990ARMBAND, gammalslipade diamanter, tot. ca 30 ct, och baguetteslipade blå safirer, tot. ca 5 ct. 1930-tal.275 000 SEK
992COLLIER, dropp- navette- och briljantslipade diamanter, tot. 42 ct, i magnifik komposition.Återrop
993RING, spessartingranat 18.90 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 0.77 ct.Återrop
994BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.20 000 SEK
995HÄNGSMYCKE/BROSCH, carréslipade rubiner med diamanter och grå naturlig pärla. Sekelskifte 1900.60 000 SEK
996RING, oval fasettslipad rubin, 4.20 ct, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. 1.40 ct.50 000 SEK
997RING, droppslipade rubiner med antikslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. 1890-tal.16 500 SEK
998ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.46 000 SEK
999ARMBAND, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 27 ct. 1950-tal.Återrop
1000RING, briljantslipad diamant, ca 1.50 ct, med två mindre briljantslipade diamanter.46 000 SEK
1001ÖRHÄNGEN, tanzaniter, tot. 4.01 ct, rosa safirer, tot. 5.64 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 0.65 ct.Återrop
1002RING, rosa safir, 1.19 ct, med tsavoriter, 0.80 ct samt briljantslipade diamanter, tot. 0.37 ct.10 200 SEK
1003BROSCH, rosa turmalin med antik- och rosenslipade diamanter. Ryssland ca 1850.Återrop
1005ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.05 ct resp. 1.03 ct enl HRD cert.Återrop
1006RING, briljantslipad diamant, 6.07 ct. samt smådiamanter. Cert. DPL.1 180 000 SEK
1007ÖRHÄNGEN, vardera odlad South sea pärla, ca 17 mm med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.24 000 SEK
1008COLLIER, odlade South sea pärlor, 17-14 mm, kullås med briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.95 000 SEK
1009RING, briljantslipad diamant, 2.01 ct samt mindre briljantslipade diamanter. Cert. EGL.Återrop
1010RING, cabochonslipad smaragd, 6.84 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct.44 000 SEK
1011BROSCH, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 9 ct, samt smaragder. 1970-tal.Återrop
1012RING, briljantslipad diamant, 1.02 ct. Cert. HRD.Återrop
1015ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 1 ct. Cert. GIA.Återrop
1016RING, briljantslipad diamant, 2.36 ct. Cert. IGI.Återrop
1017RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.17 000 SEK
1018HÄNGSMYCKE, hängande odlad South sea pärla, ca 14 mm, med briljantslipade diamanter, tot. 1.62 ct.Återrop
1019BROSCH, blå cabochonslipade safirer, rubiner med briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 3 ct. 1930-tal.Återrop