Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1020RING, smaragder och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.6 000 SEK
1021GARNITYR, 5 delar, örhängen, diadem, collier, brosch samt ring med antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 15 ct. 1800-talets andra hälft.275 000 SEK
1022ARMBAND, gula fasettslipade safirer med gammalslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct. Sekelskifte 1900.36 000 SEK
1023ARMRING, cabochonslipade rubiner med röd och blå emalj. Indien, 1800-talets andra hälft.20 000 SEK
1024RING, cabochonslipade rubiner, Indien, 1900-talets första hälft.4 000 SEK
1025RING, princesslipade diamanter, tot. 4.10 ct.14 500 SEK
1026RING, trappslipad akvamarin med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct.Återrop
1027RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.61 ct.27 000 SEK
1028ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 4.48 ct.Återrop
1029BROSCH, stiliserad blomsterkvist med rosenslipade diamanter, 1800-talets andra hälft.5 500 SEK
1030ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 9.65 ct.Återrop
1031COLLIER, 7 rader fasetterade blå safirer, lås med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.20 000 SEK
1032COLLIER, odlade barocka Tahitipärlor, 14,4-10 mm, lås med briljantslipade diamanter.Återrop
1033GARNITYR, fasettslipade citriner, hänge och ett par örhängen, 1800-talets mitt.32 000 SEK
1034COLLIER, naturliga sötvattenspärlor, 7,0-4,2 mm, lås med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct. 1930-tal.Återrop
1035RING, W.A. Bolin, fem briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1930-tal.10 500 SEK
1036RING, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 2.30 ct, i form av blomma.Återrop
1037BROSCH, briljant- åttkant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 5 ct. med fyra cabochonslipade rubiner.Återrop
1038ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, 16,5-17 mm, med briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. 0.95 ct.25 000 SEK
1039HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 1 ct, samt krans av carréslipade rubiner och smådiamanter. Ca 1915.34 000 SEK
1040ARMBAND, guld i form av skärp med två tofsar. 1800-talets andra hälft. Vikt 108,3 g.Återrop
1041HÄNGSMYCKE, droppformad naturlig pärla med antikslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct. 1800-tal.14 500 SEK
1042RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, carréslipade rubiner och pärlemor.13 000 SEK
1043RING, briliantslipad diamant, ca 1 ct.41 000 SEK
1044ÖRHÄNGEN, orientaliska droppformade pärlor, ca 7,8 mm, med antik- och rosenslipade diamanter. 1920-tal.37 000 SEK
1045GARNITYR, mikromosaik, armband, hängsmycke samt örhängen. Italien ca 1860-1880-tal.27 000 SEK
1046BROSCH, kvinnoporträtt av skuren agat med antikslipade diamanter och bård av orientaliska pärlor. Ca 1880.Återrop
1047ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct, varav mittstenarna ca 1 ct vardera. 1930-tal.Återrop
1048RING, briljantslipad diamant, 6.07 ct, med trapezslipade diamanter på vardera sida, tot. ca 1 ct. Cert. HRD.Återrop
1049ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal.25 000 SEK
1050ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct. Cert. HRD.36 000 SEK
1051RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 cts.32 000 SEK
1052ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, med vardera orientalisk pärla, ca 8,6 mm.26 000 SEK
1053ÖRHÄNGEN, odlade South sea pärlor, ca 14,5 mm med briljantslipade diamanter, tot. 1.47 ct.25 000 SEK
1054RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.48 000 SEK
1057ÖRHÄNGEN, odlad Tahiti pärla, ca 15,5 mm, blå safirer och briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.Återrop
1058ÖRHÄNGEN, checkerslipade ametister med briljantslipade diamant, tot. ca 0.40 ct.10 500 SEK
1059ÖRHÄNGEN, turkoser med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.Återrop
1060DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI.40 000 SEK
1061DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI.Återrop
1062RING, odlad japansk pärla, ca 12 mm, med 4 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.30 ct. 1980-tal.6 500 SEK
1063RING, oval fasettslipad blå safir, ca 4.50 ct med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.Återrop
1064ÖRHÄNGEN, trappslipade ametister med bård av briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct.26 000 SEK
1066ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.42 ct.17 500 SEK
1067RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.45 ct.Återrop
1068ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.05 ct.100 000 SEK
1069ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 5.30 ct.Återrop
1070RING, briljantslipad diamant, (äldre slipning) 4.11 ct, enl. gravyr.310 000 SEK
1072COLLIER, filigranarbete, svensk empire, Abraham Norlin Malmö, verksam 1796-1818.14 500 SEK
1073ÖRHÄNGEN, cognacsfärgade South sea pärlor, ca 14 mm, med briljantslipade diamanter.Återrop
1074RINGAR, Cartier, 3 st, med rubin, smaragd och blå safir.46 000 SEK
1076GARNITYR, 3 delar, diadem, collier samt örhängen, guld med citriner samt gammalslipade diamanter. 1800-tal.Återrop
1077HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot 1.78 ct, i form av litet hjärta.15 000 SEK
1078RING, Cartier, guld.10 500 SEK
1081BROSCH, briljantslipade diamanter med naturlig sötvattenspärla, 1950-tal.Återrop
1082RING, cabochonslipad ljusblå stjärnsafir, 33.62 ct enl cert GRS, med briljantslipade diamanter, tot. 0.37 ct.Återrop
1083BROSCH, W.A. Bolin, cabochonslipade blå safirer med briljant- och åttkantslipadeslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1950-tal.25 000 SEK
1084RING, briljantslipad diamant, 6 ct.Återrop
1085COLLIER, Cartier, briljant- och assherslipade diamanter, tot. ca 5 ct.45 000 SEK
1086SMYCKESET, omarbetade örhängen, orientaliska pärlor och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.14 000 SEK
1087HÄNGE, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct samt oval fasettslipad smaragd, ca 4 ct.Återrop
1088RING, kuddslipad blå safir, 3.05 ct, samt briljantslipade diamanter, tot. 0.86 ct.30 000 SEK
1089HÄNGSMYCKE, gammal- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.50 cts. Ca 1915.Återrop
1090BROSCH, ametist med rosenslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. Ca 1905.11 000 SEK
1091RING, briljantslipad diamant, 5.55 ct.Återrop
1092COLLIER, 108 briljantslipade diamanter, tot. 21.47 ct.165 000 SEK
1093ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.Återrop
1094RING, droppslipade cognacsfärgade diamanter, tot. ca 4.70 ct, samt vita briljantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct.Återrop
1095ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1940-tal.12 000 SEK
1096ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.22 000 SEK
1097ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.14 000 SEK
1098ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.18 500 SEK
1099HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 2.40 ct, samt mindre diamanter. Ca 1915.110 000 SEK
1100COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 5,3-1,8 mm, lås med rosenslipade diamanter, 1920-tal.8 500 SEK
1101RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1951.7 300 SEK
1102RING, droppformad opal med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.12 000 SEK
1103COLLIER, 1332 infattade briljantslipade diamanter, tot. 10.51 ct.Återrop
1104HÄNGSMYCKE, droppslipad Fancy Yellow diamant, 1.02 ct samt radiant cut, 0.24 ct, assher cut 0.31 ct.Återrop
1105COLLIER, odlade South sea pärlor, 14,6-13,8 mm, med kullås.Återrop
1106BROSCH, stiliserad blomma med briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct enl. intyg. 1960-tal.Återrop
1107ÖRHÄNGEN, rosa turmaliner, ametister, calcedon samt briljantslipade diamanter, tot. 0.93 ct.31 000 SEK
1108COLLIER, lång riviérè med briljantslipade diamanter, tot 25.70 ct, doserande i olika partier.135 000 SEK
1109ÖRHÄNGEN, droppslipade peridoter, tot. 10.83 ct, samt briljantslipade diamanter, tot, 1.74 ct.32 000 SEK
1111BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct samt orientalisk pärla. Ca 1905.7 500 SEK
1112COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.Återrop
1113HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.Återrop
1114RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct.Återrop
1115ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.Återrop
1116RING, antikslipad diamant, ca 0.75 ct, samt rubin och mindre diamanter, tot. ca 0.70 ct. 1930-tal.11 000 SEK
1117ÖRHÄNGEN, Chopard, Happy diamonds, svarta och vita briljantslipade diamanter, i form av hjärtan.15 000 SEK
1118RING, oval fasettslipad blå safir, ca 2 ct med briljantslipade diamanter, ca 2 ct.15 000 SEK
1119ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.05 ct.35 000 SEK
1120ARMBAND, cognacsfärgade briljantslipade diamanter, tot. 6.20 ct, tre vita diamanter.20 000 SEK
1121ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter.21 000 SEK
1122RING, cushion cut diamant, 1.27 ct. Cert. GIA.Återrop
1123COLLIER, odlade pärlor, 8,4-3,1 mm, lås i platina och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.5 200 SEK
1124COLLIER, fem rader med infattade briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.16 000 SEK
1125RING, prinsesslipad diamant, 2.11 ct samt triangelslipade diamanter, tot. 1.45 ct.Återrop
1126COLLIER, 76.70 ct cognacsfärgade briljantslipade diamanter, tot. 76.70 ct samt mellanleder av vita briljantslipade diamanter, tot. ca 3.05 ct.160 000 SEK
1127RING, rökfärgad topas 28,52 ct med briljantslipade diamanter, tot. 0.88 ct.Återrop