Vårens Klassiska 562

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1232SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.32 000 SEK
1233FICKUR, Richardson, London, duplexgång, för kinesiska marknaden. Ca 1840.37 000 SEK
1234FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.12 500 SEK
1235FICKUR, Larpent & Jürgensen, Köbenhamn, cylindergång och subsekund. Ca 1800.13 000 SEK
1236FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.13 000 SEK
1237SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.27 000 SEK
1238SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.19 000 SEK
1239SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.22 000 SEK
1240SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.21 000 SEK
1241SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt.6 500 SEK
1242SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.17 500 SEK
1243SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.9 000 SEK
1244SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal.23 000 SEK
1245SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.11 000 SEK
1246SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.7 500 SEK
1247HÄST, lergods. Han dynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).27 000 SEK
1248FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).10 000 SEK
1249RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).Återrop
1250URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr).Återrop
1251RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907).Återrop
1252FIGURIN, glaserat lergods. Tang dynastin (618-907).Återrop
1253KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).Återrop
1254RÖKELSEKAR, keramik. Song dynastin.11 500 SEK
1255VAS, keramik. Ming dynastin.4 000 SEK
1256FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.Återrop
1257RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin, 1500-tal.Återrop
1258FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.Återrop
1259FIGURIN, lergods. Ming dynastin.12 000 SEK
1260VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal.Återrop
1261FIGURIN, lergods. Ming dynastin.2 000 SEK
1262SKÅL, keramik. Ming dynastin.Återrop
1263FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.4 000 SEK
1264STEMCUP, keramik. Ming dynastin (1368–1644).Återrop
1265RÖKELSEKAR, tripod. Ming dynastin, (1368-1644).15 500 SEK
1266Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.8 500 SEK
1267FIGURIN, keramik. Ming dynastin.18 500 SEK
1268SKÅL, keramik. Ming dynastin.11 000 SEK
1269KANNA med LOCK, nefrit. Arkaiserande.Återrop
1270SOLSKIVA, nefrit. Arkaiserande.Återrop
1271KANNA, nefrit. Qing dynastin.5 000 SEK
1272PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.Återrop
1273ORNAMENTDEL, brun sten. Arkaiserande.Återrop
1274FIGURIN, nefrit. Qing dynastin eller äldre.Återrop
1275FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.4 200 SEK
1276PLAKETT, sten. Arkaiserande.Återrop
1277ASK med LOCK, jade. Qing dynastin.Återrop
1278BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.16 000 SEK
1279FIGURIN/HÄNGE, jade. Qing dynastin.10 000 SEK
1280FIGURIN, agat. Qing dynastin.4 000 SEK
1281SKÅL med LOCK, nefrit. Kina, arkaiserande.5 000 SEK
1282VAS med LOCK, nefrit. Kina.5 000 SEK
1283SIGILL, svartgrön sten. Troligen Qing dynastin. Med Qianlongs märke.30 000 SEK
1284BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.17 000 SEK
1285SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.16 500 SEK
1286FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.Återrop
1287PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.Återrop
1288PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.8 000 SEK
1289EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.Återrop
1290BODHISATTVA, sten. Troligen Gandhara 100-200 e Kr.80 000 SEK
1291Figurin, trä. Ming dynastin.Återrop
1292BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.9 500 SEK
1293AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).Återrop
1294FIGURIN, förgylld brons. Mongoliet, troligen 1700-tal.20 000 SEK
1295FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).4 700 SEK
1296GRÖN TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.70 000 SEK
1297BUDDHA, förgylld koppar. Troligen Qing dynastin med Qian Long sju karaktärers märke.27 000 SEK
1298FIGURIN, förgylld koppar. Sinotobetansk, Qing dynastin, 1800-tal.5 000 SEK
1299BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.7 000 SEK
1300RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.4 600 SEK
1301VAS, brons, Qing dynastin.Återrop
1303PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.17 000 SEK
1304PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.8 000 SEK
1305SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1306VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.42 000 SEK
1307LAMPA, lack och horn. Qing dynastin, sannolikt sent 1700-tal eller tidigt 1800-tal.205 000 SEK
1308OKÄND KONSTNÄR, akvarell på papper, porträtt föreställande kejsar Hongwu (1368-1398), grundare av Mingdynastin. Qing dynastin, 1700-tal.Återrop
1309OKÄND KONSTNÄR, akvarell och tusch på siden. Qing dynastin, 1700/1800-tal.60 000 SEK
1310OKÄND KONSTNÄR, tvådelad, akvarell på siden. Qing dynastin, troligen 1700-tal.7 000 SEK
1311OKÄND KONSTNÄR, fyra akvareller. "Chinesiska Junckare o Sampaner eller Fahrtyg ock Båtar hemsände med Skieppet Gustaf IIIde från Canton år 1784". Qing dynastin, Qianlong, ca 1783.26 000 SEK
1312OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800.105 000 SEK
1313OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.7 000 SEK
1314THANGKA, Tibet eller Mongoliet, sannolikt 1800-tal.6 500 SEK
1315OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.Återrop
1316MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.11 000 SEK
1317SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1318BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".12 000 SEK
1319BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1320SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.8 000 SEK
1321VIKSKÄRM, fyrdelad. Qing dynastin (1644-1911).Återrop
1322RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).620 000 SEK
1323RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).70 000 SEK
1324RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).29 000 SEK
1325PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.9 000 SEK
1326BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.4 500 SEK
1327RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.Återrop
1328DEKORDELAR, två stycken, samt RING, emalj, metall. Sen Qing dynasti.4 700 SEK
1329MANDARINKNAPPAR/ÄMBETSMANNA INSIGNIA, 13 stycken, sten, metall och glas. Qing dynastin.9 000 SEK
1330ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.28 000 SEK
1331Vas, lack. Qing dynastin.26 000 SEK
1332FAT, lack. Qing dynastin.11 000 SEK