"Chatel"
Signerad Richard Mortensen och daterad Corneille-Montparnasse 1955-1958 a tergo. Duk 130 x 97 cm.
Galerie Denise René, Paris.
Aarhus Kunstbygning, "Richard Mortensen", 26 april - 5 maj 1958, kat nr 16.
Aarhus Kunstmuseum, "Richard Mortensen - Malerier 1931-1980", Vennelystparken, 6 september - 5 oktober 1980, kat nr 48.
Jan Würtz Frandsen, "Richard Mortensen. Afklaringens år 1940-1958. Besaettelse och rekonstruktion." Avbildad uppslag sid 735.