15
265710

HERTHA BENGTSSON, servis, 60 delar, "Blå eld", Rörstrand.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Flintgods, glasyr i vitt och blått. Bestående av 12 mattallrikar (diameter 23 cm, vita), 12 assietter (diameter 19 cm, vita), 12 djupa tallrikar (diameter 20 cm, vita), 4 ovala uppläggningsfat (längd 18,5-36 cm, blå) 2 uppläggningskålar ovala (längd 25-28 cm, blå) 1 uppläggningskål oval (längd 20 cm, vit), såssnipa (längd 17,5 cm, vit), 3 mindre skålar (höjd 7-8,5 cm, blå, 2 ovala assietter (längd 16,5 cm, blå), 2 askfat (längd 9,5 cm, blå) 6 vita tekoppar (diameter 10 cm med blå underfat), tekanna (höjd 18,5 cn, blå), gräddkanna (höjd 10,5 cm, blå) samt kanna, (höjd 23,5 cm, blå) 5 underfat medföljer.

Obetydligt slitage, kantnagg, spricka.(60)

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

169. Josef Frank, stolar, åtta stycken, modell "970", Firma Svenskt Tenn 1900-talets mitt.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
Fair warning
36 000

ditt bud
Aktuellt bud:
48 000 SEK