39
268626

CAROLINE SCHLYTER, bord/bänk "Trapp", Forsnäs 1990-tal.

Caroline schlyter, bord/bänk "trapp", forsnäs 1990-tal.

Formpressad björk, två sammanfogade delar. Signerat. Längd 149 cm, höjd 54 cm.

Kantfog gått i sär något, krackelyrer i ytfanéret.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

630 - 840 EUR

Klubbat pris:
7 500 SEK
Tilläggslista

Omfattas av konstnärsavgift.

Ur en tredelad serie där delarna kallades Tripp, Trapp, Trull ( Tip, Tat, Toe).
Schlyter är skulptör, utbildad på Konstfack 1988-1993 i Stockholm. Hennes möbler i böjträ har rönt stor uppmärksamhet såväl i Sverige som internationellt.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69