50
261823

HANS J WEGNER, skalstol, Fritz Hansen, Danmark 1950-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Skalformat ryggstöd och sits av formpressad plywood i teak, benställning av bok. Lös stoppad sits klädd i grått moterad med tryckknappar. Bredd 70 cm.

Ben med slitage.

Johan Möller Nielsen, Wegner en danskmöbelkunstner, Gyldendal, 1965. Avbildad på sidan 82.

Modellen formgiven år 1948.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

233. Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
Aktuellt bud:
330 000 SEK