Palisander, skiva av carrarramarmor, benställning samt handtag förkromade. Bakom dubbeldörrar hyllinredning. Även bakstycket fanerat. Längd 190 cm, djup 45,5 cm, höjd 65 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage.
Denna modell tillverkades även på licens av NK:s verkstäder i Nyköping.