Brunmelerad botten med polykroma trappstegsmedaljonger med människor, djur, fåglar och blommor. Bred blåmelerad huvudbård med pseudokufisk skrift, människor, fåglar, djur och slott. Fundacio Generalissimo Franco, Madrid. Baksidan med broderat F.47.63.
Smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Sidorna med smärre skador, en långsida med liten lagning.