Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1453. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1453. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1471. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
1471. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1298. FIGURINER, ett par, elfenben. Sen Qing dynastin.
1298. FIGURINER, ett par, elfenben. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1533. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
1533. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1606. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1606. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1536. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87).
1536. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Chenghua (1465-87).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1615. FLASKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1615. FLASKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
613. FLÜGELGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
613. FLÜGELGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
599. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
599. FOTOGRAFI, Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
8 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
639. FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början.
639. FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
367. Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt.
367. Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1243. Fohundar, ett par, keramik. Qing dynastin.
1243. Fohundar, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
327. Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren.
327. Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
176. Frederick William MacMonnies, Dansande backant med barn.
176. Frederick William MacMonnies, Dansande backant med barn.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
192. Frits Thaulow, Vinterlandskap med bäck.
192. Frits Thaulow, Vinterlandskap med bäck.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
1591. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. GALLERSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
582. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
582. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1463. GARNITYR, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1463. GARNITYR, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1685. GARNITYR, tre delar, porslin. Ming dynastin.
1685. GARNITYR, tre delar, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
640. GLASSERVIS, 31 delar, Kosta, modell "Odelberg".
640. GLASSERVIS, 31 delar, Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1276. GONG, brons med träställ. Qing dynastin.
1276. GONG, brons med träställ. Qing dynastin.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710. GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
710. GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
705. GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
705. GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
697. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.
697. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1261. GUANYIN, brons, Ming dynastin.
1261. GUANYIN, brons, Ming dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
1262. GUANYIN, brons. Ming dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1259. GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti.
1259. GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1265. GUDOM, brons. Sydostastien, troligen 14/1500-tal.
1265. GUDOM, brons. Sydostastien, troligen 14/1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
315. Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner.
315. Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
222. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
222. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
37. Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh".
37. Georg von Rosen, "Sfinxen vid Gizeh".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
255. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.
255. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1289. HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1289. HANDFAT, emalj på koppar. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1581. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1581. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
87. HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99.
87. HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
84. HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, sign.
84. HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1626. HUVUDKUDDE, keramik. Troligen Liao dynastin (907-1125).
1626. HUVUDKUDDE, keramik. Troligen Liao dynastin (907-1125).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
193. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
193. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
194. Hans Dahl, Vid fjorden.
194. Hans Dahl, Vid fjorden.
Klubbat pris 
86 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
139. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
139. Helene Schjerfbeck, "Bilderboken".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
140. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
140. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
198. Helene Schjerfbeck, "Landskap med björkar".
198. Helene Schjerfbeck, "Landskap med björkar".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
138. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
138. Helene Schjerfbeck, "Sidenskon".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
83. Helmer Osslund, "Kvikkjokk".
83. Helmer Osslund, "Kvikkjokk".
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
85. Helmer Osslund, "Sommarnatt (Ådalsliden)".
85. Helmer Osslund, "Sommarnatt (Ådalsliden)".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
86. Helmer Osslund, Våreldar.
86. Helmer Osslund, Våreldar.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
141. Henri de Toulouse-Lautrec, "Le bon graveur (Adolphe Albert)".
141. Henri de Toulouse-Lautrec, "Le bon graveur (Adolphe Albert)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
101. Herman Lindqvist, Vy mot Kruttornet och Fiskarporten, Visby.
101. Herman Lindqvist, Vy mot Kruttornet och Fiskarporten, Visby.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
182. Hiram Powers, "Proserpine".
182. Hiram Powers, "Proserpine".
Klubbat pris 
490 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
919. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot.  2.07 ct, i form av hjärta.
919. HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 2.07 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1014. HÄNGE, 151 briljantslipade diamanter, tot. 3.08 ct, i form av hjärta.
1014. HÄNGE, 151 briljantslipade diamanter, tot. 3.08 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1028. HÄNGE, blå fasettslipad topas med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
1028. HÄNGE, blå fasettslipad topas med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
1048. HÄNGE, droppslipad diamant, ca 3.01 ct, och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1085. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
1085. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
859. HÄNGE, oval fasettslipad smaragd med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
859. HÄNGE, oval fasettslipad smaragd med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK