Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
1279. HÅRPRYDNADER, sex delar, metall och fjädrar från Kungsfiskare. Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
113. Ida von Schulzenheim, Braque du Bourbonnais et Lèvier Anglais.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
208. Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi.
208. Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
97. Ivan Aguéli, "Spanskt landskap".
97. Ivan Aguéli, "Spanskt landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
43. Ivan Aguéli, Spanskt sommarlandskap.
43. Ivan Aguéli, Spanskt sommarlandskap.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1133. JACKA, broderad. Höjd 63 cm. Kina 1930-tal.
1133. JACKA, broderad. Höjd 63 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1132. JACKA, siden. Höjd 93,5 cm. Kina 1930-tal.
1132. JACKA, siden. Höjd 93,5 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på  uppfodrad duk.
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
178. JOHANN HIRT, Brunpatinerad brons.
178. JOHANN HIRT, Brunpatinerad brons.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
559. JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
559. JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
361. Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834).
361. Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
279. Jacob Matthias Weyer, Batalj mellan turkar och kristna.
279. Jacob Matthias Weyer, Batalj mellan turkar och kristna.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
274. Jan Sanders van Hemessen Hans krets, Caritas, Allegori över kärleken.
274. Jan Sanders van Hemessen Hans krets, Caritas, Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
328. Jean-Marc Nattier Hans krets, Allegori över vattnet.
328. Jean-Marc Nattier Hans krets, Allegori över vattnet.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
22. Jenny Nyström, "Kvinna i bahytt".
22. Jenny Nyström, "Kvinna i bahytt".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
13. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
13. Jenny Nyström, Högtidsdagen.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
11. Jenny Nyström, Skidåkande barn.
11. Jenny Nyström, Skidåkande barn.
Klubbat pris 
450 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
69. Johan Krouthén, Höstlandskap med bro över vattendrag.
69. Johan Krouthén, Höstlandskap med bro över vattendrag.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
121. Johan Krouthén, Sommarlandskap med höns.
121. Johan Krouthén, Sommarlandskap med höns.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
223. Johan Pasch Tillskrivna, Motiv med jakthund samt motiv med svan.
223. Johan Pasch Tillskrivna, Motiv med jakthund samt motiv med svan.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
53. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
53. Johan Tirén, "Jämtlandssägen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
12. John Bauer, "Julbocken".
12. John Bauer, "Julbocken".
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
137. John Bauer, "Troll".
137. John Bauer, "Troll".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
179. John Willis Good, En trött springare.
179. John Willis Good, En trött springare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
340. Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning.
340. Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
339. Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition.
339. Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
237. Jonas Åkerström, Mytologisk scen.
237. Jonas Åkerström, Mytologisk scen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. Julia Beck, Dimhöljt flodlandskap, Normandie.
29. Julia Beck, Dimhöljt flodlandskap, Normandie.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
90. Julia Beck, Skogsparti med gärdesgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
54. Julius Kronberg, Bågskjutande amoriner.
54. Julius Kronberg, Bågskjutande amoriner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
168. Jussi Mäntynen, "Excelsior".
168. Jussi Mäntynen, "Excelsior".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
169. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
169. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
171. Jussi Mäntynen, Lodjur.
171. Jussi Mäntynen, Lodjur.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
338. Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).
338. Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
709. KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk.
709. KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
712. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
712. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
787. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798.
787. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
805. KAFFEKANNA, okänd mästare, S:t Petersburg 1900-talets början.
805. KAFFEKANNA, okänd mästare, S:t Petersburg 1900-talets början.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
508. KANDELABRAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft.
508. KANDELABRAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
509. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
509. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
512. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1223. KANNA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907).
1223. KANNA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1224. KANNA, keramik. Troligen Tang dynastin.
1224. KANNA, keramik. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK