Höstens Klassiska 565

1645 föremål
1096. ARMBANDSUR, Jeager-le-Coultre, Reverso, guld.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1094. ARMBANDSUR, Cartier, guld.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1097. ARMBANDSUR, Movado, guld.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. ARMBANDSUR, Locman, med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
644. VINGLAS, fyra stycken.  Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
638. CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1485. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). Circa 1730.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1051. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.48 ct.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
686. DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
691. TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
690. DRYCKESKANNA, av Thore Sörensen, Aalborg (1704-1732). Barock.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
681. PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
322. Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
160. Christian Eriksson, "Sittande lapp".
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
151. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
161. Tore Strindberg, "Klagande Orfeus".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1229. URNA med LOCK, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
423. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på  uppfodrad duk.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
56. Elisabeth Keyser, Ung kvinna med brev.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
447. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1005. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct. Kjellins AB, Umeå, 1970.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
959. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
255. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
593A. MINIATYRCHIFFONJÉ. Arkangelsk, Ryssland 1700/1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
683. PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1652. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1667. BÄGARE, blanc de chine, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
639. FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1633. VAS, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1533. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1625. FIGURIN, lergods. Sex dynastierna (222-589).
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1550. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1677. TE-SERVIS, 11 delar, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1632. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1318. FIGUR, elfenben. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
685. POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1450. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
293. Adriaen de Gryeff, Stilleben med höna, grönsaker och hund.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1521. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1400. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1623. KRUKA, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1701. BÅLSKÅL, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1653. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1649. SKÅLAR, två stycken, keramik. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1494. VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
623. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
611. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
608. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1303. PENSELVAS, bambu. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
606. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1281. SKÅL, cloisonne, Ming dynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1347. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1349. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
624. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
612. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1651. KUDDE, keramik. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1495. YTTERFODER med FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. Kanton.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
605. PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, Barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1332. SKULPTUR, grön sten, sen Qing dynasti.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1330. VINOFFERSKÅL, nefrit, sen Qing dynasti.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
617. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
616. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
613. FLÜGELGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
619. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
618. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
2 625 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
620. VINGLAS, två stycken, snarlika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
621. VINGLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
622. VINGLAS. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
628. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
643. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
625. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
642. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
607. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

191. Hyvel, daterad 1748.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
5 500

ditt bud
5 000

ditt bud
Aktuellt bud:
12 000 SEK