Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1457. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
1457. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1030. BROSCH, rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1030. BROSCH, rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1338. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
1338. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1023. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1023. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1062. RING, princesslipade diamanter, tot. 0.23 ct.
1062. RING, princesslipade diamanter, tot. 0.23 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
584. LÅDSPEGEL. 1800-talets förta del. Karl Johan.
584. LÅDSPEGEL. 1800-talets förta del. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1524. FAT, porslin. Qing dynastin med hallmärke i blått. Qing dynastin.
1524. FAT, porslin. Qing dynastin med hallmärke i blått. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1005. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct. Kjellins AB, Umeå, 1970.
1005. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct. Kjellins AB, Umeå, 1970.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1633. VAS, keramik. Song/Yuan dynastin.
1633. VAS, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1533. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
1533. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1494. VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti.
1494. VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1348. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1303. PENSELVAS, bambu. Sen Qing dynasti.
1303. PENSELVAS, bambu. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
605. PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, Barock, 1600-talets slut.
605. PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, Barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
607. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
607. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1334. VINOFFERSKÅL, nefrit. Sen Qing dynasti.
1334. VINOFFERSKÅL, nefrit. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1421. VAS/LAMPFOT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1421. VAS/LAMPFOT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1571. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1571. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1570. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1570. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1469. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1469. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1132. JACKA, siden. Höjd 93,5 cm. Kina 1930-tal.
1132. JACKA, siden. Höjd 93,5 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1133. JACKA, broderad. Höjd 63 cm. Kina 1930-tal.
1133. JACKA, broderad. Höjd 63 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1629. KRUKA, keramik. Tang dynastin (618-907).
1629. KRUKA, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1656. VAS, keramik. Ming dynastin, Longqugan.
1656. VAS, keramik. Ming dynastin, Longqugan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1648. KANNA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1648. KANNA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1655. FAT, keramik. Ming dynastin.
1655. FAT, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1664. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1664. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1250. SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period.
1250. SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
374. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria".
374. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1140. SKÅL, lergods, sannolikt Keshan, Persien 1200-tal.
1140. SKÅL, lergods, sannolikt Keshan, Persien 1200-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1151. SEMIANTIK ERSARI CHUVAL. 95,5 x 173 cm.
1151. SEMIANTIK ERSARI CHUVAL. 95,5 x 173 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1224. KANNA, keramik. Troligen Tang dynastin.
1224. KANNA, keramik. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
789. MUGG med LOCK, Moskva 1880-tal.
789. MUGG med LOCK, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1411. TEKANNA, GRÄDDKANNA samt TEDOSA, kompaniporslin, 1700-tal.
1411. TEKANNA, GRÄDDKANNA samt TEDOSA, kompaniporslin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1261. GUANYIN, brons, Ming dynastin.
1261. GUANYIN, brons, Ming dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
715. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846. Nyrokoko.
715. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846. Nyrokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1415. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1532. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs sigillmärke.
1532. VAS, porslin. Troligen Republik, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1412. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1412. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1286. TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti.
1286. TEKANNA med LOCK, cloisonné, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
598. KEJSERLIGA REGEMENTSMENUER OCH MUSIKPROGRAM, Ryssland 1890-1913. (9).
598. KEJSERLIGA REGEMENTSMENUER OCH MUSIKPROGRAM, Ryssland 1890-1913. (9).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1456. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1456. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1320. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin.
1320. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
774. TÅRTSPADE, av Niels Pihl, Köpenhamn 1782.
774. TÅRTSPADE, av Niels Pihl, Köpenhamn 1782.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1202. ANTIK TEKKE CHUVAL. 78 x 134,5 cm.
1202. ANTIK TEKKE CHUVAL. 78 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
638. CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800.
638. CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1649. SKÅLAR, två stycken, keramik. Sung/Yuan dynastin.
1649. SKÅLAR, två stycken, keramik. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1134. BARNROCK, siden. Höjd 65,5 cm. Kina 1930-tal.
1134. BARNROCK, siden. Höjd 65,5 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1123. ÅKDYNA, broderad. 55 x 87,5 cm. Skåne 1803.
1123. ÅKDYNA, broderad. 55 x 87,5 cm. Skåne 1803.
Klubbat pris 
4 100 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1477. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1477. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1241. KENDI, keramik. Ming Dynastin.
1241. KENDI, keramik. Ming Dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1226. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1226. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1288. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1288. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
570. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
570. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1592. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1592. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1353. PLAKETT, sten. Qing dynastin.
1353. PLAKETT, sten. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1544. URNA, porslin. Kina, 1600-tal.
1544. URNA, porslin. Kina, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1556. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1556. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1242. KRUKA med LOCK, keramik. Ming dynastin.
1242. KRUKA med LOCK, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
364. Man i rysk uniform.
364. Man i rysk uniform.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1619. URNA, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868).
1619. URNA, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1484. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1484. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
527. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1548. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
755. BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.
755. BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1613. VAS, porslin. Qing dynastin.
1613. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1240. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin.
1240. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1560. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1560. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1659. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1659. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1662. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1662. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1685. GARNITYR, tre delar, porslin. Ming dynastin.
1685. GARNITYR, tre delar, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1699. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1699. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1650. KRUKA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1650. KRUKA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1684. VAS, porslin. Ming dynastin.
1684. VAS, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK