"Mayday, Moscow 1961"
Signerad William Klein och daterad 1982 a tergo. Även stämplad William Klein a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 23,7 x 34,3 cm. Bladstorlek 30 x 40 cm.
Galleri Camera Obscura, Stockholm, enligt uppgift inköpt på 1980-talet.
John Heilpern och William Klein, "William Klein: Photographs", 1981, avbildad uppslag sid 98-99.