301A
320282

ANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris

Mellanblå botten med stora polykroma palmett- och bladslingor. Bred mellanblå huvudbård med palmetter och blad.

Något ställvis lite hårdare slitage, fläckar, smärre lagningar, skador och trampveck, två lagade revor, ställvis något blekt.

Denna matta är en utsökt representant för de mattor som tillverkades i Smyrna och även i närliggande städer på 1800-talets sista fjärdedel. Dessa kom att bli en viktig lyxvara för export från Turkiet till Europa och Amerika. Mattor som denna blev mycket eftersökta och placerades på slott och i burgna borgerliga hem.