"Le Coucher des Ouvrières en Modes" (Modearbeterskorna gåt till sängs)
Signerad Lavreince. Utförd i Paris 1788. Gouache och akvarell 27,5 x 35,5 cm.
Konsthandlare Jauffret, Paris (ingick troligtvis i dennes samling);
De Dreux (ingick troligtvis i dennes samling)
Baron L d'Ivry (död 1894)
H H A Josse.
Oscar Levertin, "Niclas Lafrensen dy och förbindelserna mellan svensk och fransk målarkonst på 1700-talet", 1899, omnämnd sid 109.
H Mireur, "Dictionaaire des Vents d'Art", 1911, sid 220. (hänvisning till auktionen över H h A Josses samling i Paris 1894, kat nr 22, såld för 4700 FF)
Gouachen är en pendang till "Le Lever des Ouvrières en Modes" (Modearbeterskornas uppstigning) utförd i början av 1780-talet och som idag finns på Musée des Arts Décoratifr, Paris.