Ätten upphöjd i friherrlig värdighet genom Vice Amiral Per Gustaf Lagerstråle av kung Carl XIII 4 juli 1817 och utfärdat av kung Carl XIV Johan 1818, introducerad på riddarhuset samma år. Inbunden i skinnband präglat samt förgyllt. Vidhängande lacksigill med konungariket Sveriges vapen i snodd med tofsar.
Slitage, rispor, fläckad.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.
Elgenstierna, Gustaf (red.), Den introducerade svenska adelns ättartavlor, Norstedt, Stockholm, 1925-1936, s. 487-88.
Ätten är utslocknad sedan 1922.