544
315117

BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797). Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl.a jakaranda. Rak form med avfasade hörn på svängda ben och förkroppad front. Trelådor. Inläggningar i fält. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kalksten. Märkt "M ENGSTRÖM" med stämpel på främre kanten under skivan. Längd 118, bredd 57, höjd 86,5 cm. Nyckel finns.

Skiva lagad, fanerskador, beslagskomplettering.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

278. Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
Fair warning
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
Aktuellt bud:
240 000 SEK