Fanerad med bl.a jakaranda. Rak form med avfasade hörn på svängda ben och förkroppad front. Trelådor. Inläggningar i fält. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kalksten. Märkt "M ENGSTRÖM" med stämpel på främre kanten under skivan. Längd 118, bredd 57, höjd 86,5 cm. Nyckel finns.
Skiva lagad, fanerskador, beslagskomplettering.