Fanerad med björk, lönn, färgat lövträ och mahogny. Skiva av grå kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av ymnighetshorn, fruktkorg och urnor. Signerad med kallstämpel på byråns högra sida under skivan "CLB". Längd 107, bredd 57, höjd 84 cm.
Fanerskador.
Enligt pappersetikett Magdalena Rudenschöld.