553
320008

SEKRETÄR. Stockholmsarbete av mästerstyckekvalitet. Karl Johan, omkring år 1820.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Tvådelad. Fanerad med mahogny och alrot. Beslag av förgylld mässing. Fronten med flankerande pilastrar av marmor s.k. portor och krönande egyptiserande figurhuvuden. Draghandtag av lejonmaskaroner. Upptill fällbar låda med läderklädd skivskiva samt lådor och fack. Bakom klaff spegelkolonnettgalleri av vit marmor, samt lådor, fack och sex lönnlådor. Undertill låda. Underdel med två lådor. Längd 118, bredd 57,5, höjd 134,5 cm. Nyckel medföljer.