Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
822. SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
822. SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
824. FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
828. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
829. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
832. TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
836. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.
836. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
838. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
839. FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.
839. FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
843. KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
855. MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
857. KOVSH, 6 st, av Feodor Rückert, Fabergé, Moskva 1908-1917.
857. KOVSH, 6 st, av Feodor Rückert, Fabergé, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
260 000 - 280 000 SEK
858. KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.
858. KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
859. SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
859. SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
860. KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.
860. KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
861. KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.
861. KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
862. TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.
862. TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
863. TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
864. KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.
864. KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
867. BÄGARE, Moskva 1804.
867. BÄGARE, Moskva 1804.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
868. KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
871. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.
871. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
872. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
875. TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
876. TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
877. CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.
877. CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
879. BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
884. DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.
884. DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
886. DRYCKESKANNA,  av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.
886. DRYCKESKANNA, av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
909. TEDOSA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. Gustaviansk.
909. TEDOSA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
910. SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
912. TERRIN med LOCK, av Nils Dahl, Linköping 1754-1759. Tidig rokoko.
912. TERRIN med LOCK, av Nils Dahl, Linköping 1754-1759. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
590 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
915. SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.
915. SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
916. BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794.
916. BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

263A. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
220 000
 
SEK
ditt bud
210 000
 
SEK
ditt bud
200 000
 
SEK
ditt bud
195 000
 
SEK
ditt bud
190 000
 
SEK
ditt bud
185 000
 
SEK
ditt bud
180 000
 
SEK
ditt bud
175 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
220 000 SEK