"Die Freude. Blätter einer neuen Gesinnung". Wilhelm Uhde, Burg Lauenstein, Oberfranken
Den mycket sällsynta boken med en handkolorerad litografi av Paul Klee, 1920, signerad med blyerts, textsidor, reproduktioner, justification du tirage, exemplar 39 signerat av författaren (upplagan 50). 25,8 x 19,2 cm.
Bokrygg och pärmar med slitage, skador. Litografin i god kondition.
Kornfeld 79IIc.