256
327424

Ulf Wahlberg

(Sverige, 1938-2014)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Ulf Wahlberg
(Sverige, 1938-2014)

"Dragster"

Signerad Ulf W. och daterad -64. Olja och collage på duk 108 x 126 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.

När Evert Lundqvist med pipan i mungipan knackade den unge Ulf Wahlberg på axeln, i slutet av intagningsveckan på Konstakademien hösten 1961, och sa ”Det blev ju riktigt bra det där så du får börja” tog den spirande konstnärens liv en ny vändning. Efter realexamen, handelsutbildning och jobb på IBM blev konsten Wahlbergs ledstjärna. 1960-talet var en turbulent tid i svenskt konstliv och Moderna Museets utställningar med bl a "Rörelse i konsten" och de amerikanska pop-konstnärerna höll tempo uppe. Med samma ömsinthet som Wahlberg tidigare ägnat sina modellstudier, började han efter något år på Konstakademien att måla och teckna bilar och landskap med bilar, tillsammans med konstnärskollegan och vännen John-E Franzén. Bilen som motiv blev det nya stillebenet och Wahlberg fascinerades av skalets elegans i kontrast mot bilmotorernas kaotiska inre. Tekniken fascinerade honom och bilen blev till en symbol för möjligheternas tillvaro, att spränga gränser och att skapa något nytt. Våren 1965 reste Wahlberg till USA och väl tillbaka mynnade intrycken i en utställning, hans debut, på Galleri Observatorium i Stockholm. Utställningen redovisade på ett energiskt och gränslöst sätt Wahlbergs amerikanska erfarenheter och blev en installation med skyskrapor i papp, målningar och ett stort objekt med måleri och chromade detaljer föreställande en ”dragster”.

Det intressanta med Wahlberg är att det ständigt finns en eftertänksam sida närvarande i hans verk. Samtidigt som han var fullkomligt fascinerad av bilarnas intåg i var mans liv, så ifrågasatte han också massproduktionen och den moderna civilisationen, även om inte målningarna var direkt uttalat politiska. Denna dubbelhet, att väga olika sidor mot varandra, att inte förlora sig i något uttryck utan att istället vara öppen för intryck och händelser och våga formulera detta i konsten är något som kom att karaktärisera Wahlbergs skapande även framgent.

Folke Edwards skriver i sin bok om konstnären om Wahlbergs relativistiska hållning och formulerar: ”Men det var under 60-talet – Ulf Wahlbergs mest formativa period – som denna relativism på allvar slog igenom. Allt kunde relativeras och flera konstnärer som te x Öyvind Fahlström eller Per Olof Ultvedt gjorde variabla konstverk, som inte längre representerade en sanning utan flera. Det är denna relativism, som i hög grad präglat Wahlbergs konstnärskap, även om han personligen aldrig särskilt intresserat sig för objektkonst, happenings, Duchamp eller installationer. ’Livet är en skiss’, ett ständigt försök att pröva, undersöka, välja och förkasta. Det absoluta når man aldrig fram till eftersom förutsättningarna ständigt förändras, liksom man själv."

Auktionens målning symboliserar 1960-talets framåtanda. USA lockade den unga konstnärsgenerationen och Wahlberg sökte motiv såväl bland bilvraken i öknen som bland dragsters och hot rods på racingbanorna. Det lilla collaget i mitten visar en ombyggd dragster eller hot rod och den speglas och förstärks av dess måleriska dito. Det är sällan auktionspubliken får chansen att möta Wahlbergs målningar från 1960-talet och "Dragster" representerar ett spännande konstnärskap från en högst omtumlande tid.

Formgivare

Wahlberg, Ulf f.1938. Svensk målare och tecknare. Studier vid Stockholms Konstskola 1955-1960 och vid Kungliga Konsthögskolan 1961-1966. Professor vid Konsthögskolan i Umeå 1989-1994. Mest uppmärksammad har han blivit för sina bilmålningar från USA i början av 1960-talet, men han har ett brett register beträffande motiv och stil, allt från abstrakta stilleben till interiörer och realistiska landskap, som han från 1970-talet framställer stilla, realistiskt och tyst Ulf Wahlberg abstraherar gärna, möblerar om i sina målningar, men är alltid bunden vid verkligheten. Han prövar gärna olika alternativ, eftersom hans konstnärskap innebär ett forskande. ”Att synliggöra en tanke, att ta vara på en idé, som annars skulle vara flyktig” är viktig menar han. Det är först på kvällen som man ser färgerna och formerna, när de är i vila. Ljuset är en viktig ingrediens i hans måleri, det är ljuset som ger volym och atmosfär. Färgerna, framförallt i hans stilleben, är ofta sparsmakade i lugna gråblå nyanser, men alltid med en accent av en kontrasterande kulör.