Benvit botten med polykromt livsträd, blommor, fåglar, påfågelpar, tiger, orm och hjort. Bred vinröd huvudbård med blommande träd, hjortar, harar, fåglar och möss.
Något smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida med obetydliga skada.