Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade palmettslingor. Bred röd huvudbård med blom- och palmettrankor. Långsidorna med violett silkeslangettering.
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador, smärre lagningar. Sidorna med trampveck och skador.