Mörkbrunblåmelerad botten med tätt polykromt heratimönster och stor medaljong. Tre smala bårder med blommönster.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och hål. Sidorna med smärre skador, en kortsida något avkortad.