Mörkblåmelerad botten med tre stora polykroma trappstegsmedaljonger, smärre medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med växtranka.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, lagningar, smärre skador. Några knutrader saknas på sidorna.