DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier (verksam i Stockholm 1657-1659 samt i Strängnäs 1659-1680). Barock.
Förgylld. Cylindrisk, slät, fruktornerade kulfötter, anfanger och handtag. Locket med infälld satirmedalj med förgänglighetens symboler samt graverade barockblommor. Höjd 15 cm, vikt 787 gram.
Lagning vid bakre anfangen.
Tilläggslista
Mended by one foot.
×
Logga in
Kunde inte logga in